ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Ülkemiz Yunanistan orman yangınları ile mücadele ediyor

02.08.2021

ABTTF Başkanı: “Tüm kalbimizle orman yangınları ile mücadele eden ülkemize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, yüksek sıcaklık beklenen bu haftada orman yangınlarının artma riski karşısında ülkemizin gerekli önlem ve tedbirleri alacağına inanıyoruz” 

Anavatanımız Türkiye’den sonra ülkemiz Yunanistan’da orman yangınları yaşanıyor. ülkemizin batısında Patras’a 30 kilometrelik mesafedeki ormanlık alanda başlayan orman yangınlarının son 24 saatte sayısı 60’a çıktı,  yangın sonrası köyler boşaltıldı, onlarca ev küle döndü.

Cuma gününden bu yana devam eden orman yangınlarında sıcak hava dalgası ve kuvvetli rüzgarların etkisiyle yanan bölge sayısında artış yaşandı. Sıcak hava dalgasının bugün, yani Pazartesi günü zirve yapmasının beklenmesi nedeniyle ülkemiz genelinde sivil savunma, itfaiye ve orman ekipleri alarma geçirildi. Bugüne ait risk tahmin haritasında yüksek yangın riski nedeniyle Doğu Makedonya-Trakya Eyalet Başkanlığı’nın aldığı karar ile Meriç ve Kavala’da tüm orman ve ormanlık alanlara giriş yasaklandı. 

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Anavatanımızdan sonra canım ülkemizde başlayan orman yangınları karşısında büyük bir üzüntü duyuyoruz. Tüm kalbimizle orman yangınları ile mücadele eden ülkemize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Yüksek sıcaklık beklenen bu haftada orman yangınlarının artma riski karşısında ülkemizin gerekli önlem ve tedbirleri alacağına inanıyoruz. Aşırı sıcak ve rüzgar nedeniyle ülkemizin batısında başlayan orman yangınlarının bölgemizde Meriç’e kayma riskinin yüksek olduğu bu günlerde herkesi dikkatli ve sorumlu davranmaya çağırıyoruz. Dünya hepimizin evi, umarım anavatanımız, ülkemiz ve dünyanın diğer ülkelerindeki orman yangınları hemen son bulur.” dedi. 

*Fotoğraf: https://tr.euronews.com/ 
 

GALERİ