ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Sosyokültürel Hayat

Geleneksel olarak Yunanistan’ın kuzeydoğu bölgesinde bulunan Trakya’ya yerleşmiş Batı Trakya Türk Azınlığı Türk kültürünün özgün karakterini ve niteliklerini ve insan emeği ve düşüncesine olan katkısını yansıtmaktadır. Kurban ya da fedakarlık Bayramı İslam’ın önemli gereklerinden biri olan ortak sosyal sorumluluk göstergesidir. Türk azınlık, Batı Trakya’da oldukça eski geçmişe sahip olan bir gelenektir. Bir hayvan kurban etmeyi karşılayabilen aileler böyle yapar, kurban etinin arkadaşlar, aile ve yardım kuruluşları arasında nasıl paylaştırılacağını anlatan karmaşık kurallar bütünü vardır.

Türk halk müziği ise günlük yaşamın parçasıdır. Halk şarkısı çoğu zaman günlük yaşamla ilgilidir. Bu kimi zaman iş esnasında söylenen bir şarkıdır, kimi zaman aşk hikayesi anlayan bir ağıttır, kimi zaman bir aşk şarkısıdır ya da oyun şarkısıdır. Şarkının konusu genellikle insanların yaşam ve çalışma şeklini, konuştukları dili, çaldıkları enstrümanları yanısıtır. Halk müziğinde çokça kullanılan davul ve zurna eşliği olmaksızın Türk yağlı güreşi düşünülemez.

Şehir Dimetoka

Meriç ilinin doğusunda bulunan Dimetoka şehrinden bir görünüm. Osmanlı İmparatorluğu tarafından 1361 yılında fethedilen şehir bir dönem başkentlik yapmıştır.

Osmanlı İmparatorluğu bugün şehir merkezinde bulunan Avrupa kıtasında kendi türünün ilk örneği olan büyük camiiyi ve hamamı inşa etmiştir. Türk azınlığın yoğun olarak yaşadığı şehir, eski geleneklerin ve halk bilincinin yüzyıllardır canlı tutulduğu bir yerdir.

Folklor Geleneksel kıyafetler giymiş Türk kızlarının folklor gösterisinden bir görünüm.

Folklor geleneği Batı Trakya’da oldukça güçlüdür, günlük yaşamın bir parçasıdır.

Kurban Bayramı

Kurban Bayramı’nda köyün gençleri “Gelin ve Damat” kıyafetleri içerisinde özel bir gece düzenlerler ve davul ile zurna çalarak kasabadaki evleri dolaşırlar. Ev sahibi kurban etinden ikram eder ve gençlere hediye olarak para verir. Kasabadaki evleri dolaştıktan sonra köyün gençleri köyün gençlik odasında toplanırlar ve sabaha kadar eğlenirler. Gençler kendilerine bayram armağanı olarak verilen parayı yardıma muhtaç insanlara verirler.

Batı Trakya, Yunanistan’da halen kullanılan geleneksel Türk kıyafetleri içerisinde üç yaşlı adam...

Pazar

İskeçe

Kuzey Yunanistan’da Doğu Makedonya ve Trakya bölgesinde bulunan İskeçe’de bulunan pazaryerinden bir görünüm...

“Binbir renkli şehir” olarak bilinen İskeçe’de her Cumartesi kurulan pazarı kaçırmamalısınız.

Yağlı Güreş

Yağlıgüreş meydanından bir görünüm... Türk yağlı güreşi, Türkçe’de yağlı güreş dünyadaki en büyük dövüşçülere sahip ulusal bir spordur. Yağlı güreş müsabekelerinin tarihi Ferdowsi’nin Şahnamesi’ne göre M.Ö. 1065 Pers İmparatorluğu’na dek uzanır.

Yağlı güreşçiler “Kispet” adı verilen dana derisinden yapılan yaklaşık 13 kg ağırlığındaki dar deri pantolonlar giyerler ve vücutlarını zeytinyağı ile kaplarlar. Eğlencelerde yerel oyunlara ve şarkılara Türk geleneksel müziğinin önemli parçası olan davul ve zurna eşlik eder.

Türk KahvesiTürk kahvesi defalarca çekilen ve kavrulan kahve çekirdeklerinden yapılır. Su ile pişirilir ve küçük geleneksel kahve fincanlarında servis edilir. Ev hanımları gün içerisinde sabah 9 ile 11 arasında arkadaşları, komşuları ya da akrabaları ile kahve içmek için toplanırlar ve kahveyi kurabiye ya da kraker ile tüketirler.

Gümülcine’de Eski bir Ev

Türk azınlığın yoğun olarak yaşadığı yerlerden Gümülcine’de eski ve tarihi bir evden görünüm...

Keziren Köyü

Bulgaristan sınırına yalnızca 50 metre uzaklıktaki Keziren köyünden bir görünüm.

Çocuklar

Okullarında düzenlenen özel bir etkinlik için geleneksel kıyafetler giyen çocuklardan bir görünüm...

Kültürel etkinliklerde ve bayramlarda giyilen kıyafetler çocuklara kendilerini mirasları ile tanımlamalarına yardımcı olur.

Narlıköy

Diğer bir tipik Türk köyünden görünüm... Rodop’ta bulunan Narlıköy(Polianthos) köyü.