ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

10 binden fazla mülteci sokakta kalabilir

02.06.2020

Hükümetin iltica hakkı almış mültecileri “Estia” programı çerçevesinde kaldıkları misafirhane ve evlerden çıkarma kararına karşı, dün mülteci ve STK’lar Atina’da bir protesto eylemi gerçekleştirdi. 

Söz konusu karar ile 10 binden fazla mültecinin sokakta kalma ihtimali ortaya çıkarken STK’lardan da büyük tepki geldi. 

Irkçılık ve Faşist Tehdide Karşı Birlik Hareketi (KEERFA) konuya ilişkin yaptığı açıklamada, tüm mültecilere iltica hakkı ve barınma imkanı, tüm göçmenlere oturma izni talep ederken, “polis karakollarındaki kötü muameleye de hayır” diyor. 

“Solidarity wih Migrants (Göçmenlerle Dayanışma)” ise konuya ilişkin açıklamasında, “Hükümet, ülke içinde mültecilere tahsis edilmiş misafirhane ve evlerden 10 binin üzerinde mülteciyi 31 Mayıs’a kadar çıkarma kararı aldı. Söz konusu olan mülteciler iltica hakkını elde etmesinin üzerinden asgari bir ay geçen kişiler. Net olarak söylenecek olursa 12.101 kişi kapı dışarı edilecek. Hiçbir mülteci hiçbir evden çıkarılmasın ve hiçbir maddi yardım kesilmesin” ifadelerine yer verdi. 

“Mega” televizyon kanalına konuşan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis ise söz konusu misafirhanelerin iltica başvurularına olumlu yanıt alanlar için olmadığını ve bu kişilere verilen ayrıcalıklara ve yardımlara son verilmesi gerektiğini savundu. Hükümetin kapalı göçmen merkezlerine ilişkin planlarına da değinen Mitarakis, Malakasa’da anakara Yunanistan’ının ilk “kontrollü göçmen merkezinin” kurulacağını kaydetti. 

https://www.in.gr/2020/06/01/greece/ektos-domon-kai-sto-eleos-tis-anyparktis-politikis-oi-prosfyges-mainetai-kontra-kyvernisis-antipoliteysis/

https://www.in.gr/2020/05/31/greece/sygkentroseis-diamartyrias-se-athina-kai-thessaloniki-gia-tis-eksoseis-prosfygon/

https://www.news.gr/politikh/article/2254712/mitarakis-i-malakasa-tha-ine-i-proti-elegchomeni-domi-stin-ipirotiki-ellada.html

https://www.antiracismfascism.org/

GALERİ