ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Normale dönüş

29.04.2020

Başbakan Miçotakis dün akşam yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında vatandaşlara, sokağa çıkma yasağının 4 Mayıs’tan itibaren kalkacağının müjdesini verdi. Ancak şimdilik sadece sürekli ikametin bulunduğu eyalet sınırları içerisinde dolaşım serbest olacak. Eyalet dışına seyahat edebilmek için 2 hafta daha beklenmesi gerekiyor. 

Pazartesi gününden itibaren açık alanlarda ve denizde spor yapma da serbest olacak ancak Haziran ayında açılması öngörülen organize plajlarda bu henüz mümkün olmayacak. Pazartesiden itibaren kitapçı, spor malzemesi ya da elektronik eşya satan dükkanlar, KTEO ve kuaförler gibi işletmeler de tekrar çalışmaya başlayabilecek. Diğer perakende satış mağazaları ise 11 Mayıs’tan itibaren açılacak. Her bir mağaza için izin verilen müşteri sayısı mağazanın metrekaresine oranla belirlenecek. 

4 Mayıs’tan itibaren kiliseler kişisel ibadet için kapılarını aralayacak ancak Pazar Ayini ve diğer ayinler için 17 Mayıs tarihi beklenecek. 

Lise son sınıf öğrencilerinin okul sıralarına dönüş tarihi 11 Mayıs. Lise 1. ve 2. sınıf öğrencileri ile ortaokul öğrencileri ise derslerine başlamak için bir hafta daha bekleyecek. Salgının gidişatı ilkokul ve kreşler için belirleyici olacak. Her şey yolunda giderse ilkokul ve kreşler de 1 Haziran’da açılabilecek. 

Kafeterya ve restoranlar ile 12 ay hizmet veren oteller ise 1 Haziran itibariyle belli şartlar altında olmak koşuluyla tekrar müşteri kabul edebilecek. 

Başbakan Miçotakis’in yaptığı duyuruya göre, diğer tüm ekonomik faaliyetler Haziran ayı içerisinde kademeli olarak tekrar hayata geçecek. Öte yandan Başbakan Miçotakis, festival, konser ve spor müsabakaları gibi kalabalık etkinliklerin bu yaz gerçekleştirilmesinin mümkün olmadığını da vurguladı. 

https://gr.euronews.com/2020/04/28/ellada-covid-mitsotakis

https://www.in.gr/2020/04/28/greece/koronaios-apo-1i-iouniou-estiasi-kai-ksenodoxeia-ksexname-tis-megales-synathroiseis/

GALERİ