ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Batı Trakya Türk toplumunu hedef gösteren dışlayıcı popülist siyaset son bulmalı!

06.11.2019

Sevgili okurlar, 

16 Ekim 2019 tarihinde Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği’nin İskeçe’deki yeni şubesinin açılış töreni yapıldı.

Batı Trakya Türk toplumunun tüm ileri gelenleri ve temsilcileri oradaydı. Açılış törenine anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin Gümülcine Başkonsolosu da iştirak etti.

Bu sefer törene katılanlar arasında Batı Trakya’daki Yunan üst düzey bir yerel siyasetçinin, yeni seçilen İskeçe Belediye Başkanı Manolis Çepelis’in de yer alması alışık olmadığımız bir durumdu.

Törende bir konuşma da yapan Belediye Başkanı Çepelis, açılış törenine davet edilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Şimdi diyeceksiniz ki Çepelis’in törene katılmasının ne tür bir özelliği var, bundan daha doğal ne olabilir.

Bu, çok uzun zaman sonra ilk kez bir Yunan belediye başkanının Batı Trakya Türk toplumunun bir kuruluşunun etkinliğine iştirak etmesi açışından önemli.

Çepelis’in, isimlerinde geçen “Türk” kelimesi nedeniyle Yunan makamları tarafından kapatılan İskeçe Türk Birliği, Gümülcine Türk Gençler Birliği ve Batı Trakya Türk Öğretmeler Birliği yöneticileri ile Batı Trakya Türklerinin seçtiği İskeçe Müftüsü’nün de olduğu bir etkinlikte yer alması ve onlarla yan yana oturması açısından önemli.

Bizim için gayet doğal olan, olması gereken nihayet gerçekleşmiş oldu.

Neredeyse nüfusunun yarıya yakınını oluşturduğumuz İskeçe’nin belediye başkanı en önemli derneklerimizden birinin etkinliğine iştirak etti.

Ancak İskeçe belediye meclisindeki muhalefet listeleri böyle düşünmüyor olacak ki Çepelis’in açılış törenine katılmasını eleştiren açıklamalar yaptılar ve Çepelis’i neredeyse hain ilan ettiler.

Çepelis’le birlikte Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği’miz hedef gösterildi, Batı Trakya Türk toplumunun Yunanistan için büyük bir tehdit ve tehlike olduğu algısı yayıldı.

Bu ayrımcı ve nefret dolu açıklamaları yapanlar Atina veya Selanik’ten değil Batı Trakya Türk toplumunun yaşadığı İskeçe belediye meclisindeki muhalefet listelerinin başkanları… 

Bu kişiler, muhalefet listelerinde Türk adayların da yer almasına rağmen bu açıklamaları yapmaya cüret edebiliyorlar. Bu çevreler sanki İskeçe şehrinin başka sorunları yokmuş gibi Batı Trakya Türk toplumu üzerinden siyaset yapıyorlar.

Öte yandan, Yeni Demokrasi Partisi Midilli Milletvekili Haralambos Athanasiu, adadaki göçmen ve sığınmacı sayısının artışına atıfta bulunarak, “Böyle giderse Midilli kısa zamanda ikinci Rodop ili olacak” diye açıklamada bulundu.

Yunan meclisinin halihazırdaki ikinci başkan yardımcısı olan, geçmişte Adalet ve İnsan Hakları Bakanı olarak görev yapmış Athanasiu, göçmen ve sığınmacılarla birlikte Yunan vatandaşı olan Batı Trakya Türk toplumunu hedef gösteriyor, Batı Trakya Türklerini Yunanistan için bir “tehdit” ve “tehlike” unsuru olarak lanse ediyor.

Bizleri hala “öteki” ve “tehlike” olarak göstermekten, bizlere ayrımcılık yapmaktan ne zaman vazgeçeceksiniz?

Batı Trakya Türk toplumu, 2. Dünya Savaşı’nda İtalyan işgaline karşı “Hayır” diyerek binlerce şehit verdi. Bugün de ülkemiz Yunanistan’ı kalkındırmak için canla başla çalışıyoruz.

Bizler bu topraklarda yüz yıllardır yaşıyoruz ve toplumun bir parçasıyız. O nedenle Batı Trakya Türk toplumu üzerinden popülist siyaset artık son bulmalı.

Ülkemiz Yunanistan’ın yaşadığı sorunlar hepimizin sorunları ve bunlara ancak birlikte el ele vererek çözüm bulabiliriz.

Satırlarıma burada son verirken Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği’mizi İskeçe’de açtığı yeni şubesi dolayısıyla içtenlikle tebrik ediyorum.

İskeçe Belediye Başkanı Manolis Çepelis’i de yeni şubenin açılış törenine katılımından dolayı kutluyor, bunun diğerlerine de örnek olmasını temenni ediyorum. 

Saygılarımla. 


Halit Habip Oğlu
ABTTF Başkanı

GALERİ