ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

İçimizi yakan orman yangınlarının ardından…

09.09.2021

Sevgili okurlar, 

Bu yıl yaz tatiline damgası vuran olay Avrupa’nın güneyini, tüm Akdeniz ülkelerini etkisi altına alan orman yangınları oldu. 

Ülkemiz, anavatanımız, İspanya, İtalya, Fransa ve Portekiz Akdeniz bölgesinde orman yangınlarının en çok görüldüğü ülkeler oldu.

Yıkıcı orman yangınları ile mücadele eden Türkiye’den İspanya’ya uzanan alanda binlerce hektar ormanlık ve yeşil alan kül oldu, yüzlerce can kaybı yaşandı. 

Akdeniz bölgesinde yaşanan yangınlarda  AB Acil Müdahale Koordinasyon Merkezi ve AB Sivil Koruma Mekanizması seferber oldular, Akdeniz kuşağındaki yangınlara ortak müdahale ettiler. 

Ne yazık ki ülkemiz her yıl orman yangınlarıyla boğuşmasına rağmen yangınlarla mücadelede teknik ekipman olarak yetersiz, dahası yangınları önleme konusunda bir politikası da yok. 

Küresel iklim krizinin de etkisiyle orman yangınlarının önümüzdeki yıllarda ülkemizi daha da fazla tehdit edecek olması gerçeği karşısında siyasiler yangınla mücadele konusunda bir politika oluşturarak bu konuda ciddi bir bütçe oluşturmalılar. 

Yangınlar sonrası açıklanan yardım paketi yaraları sarmaya yardımcı olsa da asıl sorun yangınlar öncesinde oluşturulacak politika ve buna bağlı bütçe ile ülkemizin bir daha böylesi acı, yıkıcı ve zor günler yaşamasını engellemiş oluruz. 

Çünkü biliyoruz ki yangınlar sırasında Başbakanın doğal afetlerden etkilenenler için 500 milyon euro tutarındaki bir yardım paketinin acilen kullanımına onay vermesi yaraları sarmaya yetmedi, yetmez. 

Her yıl yangınlarla boğuşmamıza rağmen yangınla mücadele konusu hafife alınmamalı, ulusal savunma politikası ve buna bağlı savunma bütçesi ile kıyaslandığında ülkenin ekolojik ve biyolojik varlığı ve çeşitliliğinin korunması da savunma politikası kadar ciddiyetle ele alınmalı.

Çünkü ülkemiz biricik, kıymetli! Üzerinde yaşayan her canlı yalnızca bizim de değil, doğa ananın bir parçası! 

Bu nedenle orman yangınları ile mücadele tüm boyutları ile incelenerek ciddi bir politikanın parçası olmalı. 

Çünkü hepimiz gördük ki ormanlar bir kez alev aldıktan sonra iftaiye ve diğer sivil savunma ekipleri inanılmaz bir mücadele verseler de yangınların büyüklüğü ve eksik politikalar karşısında buna yetmek mümkün olmadı. 

Geçmişte yapılan hataların tekrarlanmaması ve bir sonraki yaz olası orman yangınları öncesinde tedbirsiz kalmamak umudu ile ülkemin yöneticilerinin gerekli tedbir, önlem ve politikaları ivedilikle oluşturmasını temenni ediyorum. 

Kalın sağlıcakla. 

Halit Habip Oğlu
ABTTF Başkanı

GALERİ