ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

AB, 2021 yılı gündeminde yeniden inşaya odaklanacak

08.01.2021

Geçen yıl olduğu gibi 2021 yılında da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkileri ve bununla bağlantılı iyileştirme planı Avrupa Birliği (AB) gündeminin en üst sıralarında yer alacak. Öte yandan Avrupa Parlamentosu (AP) da eş zamanlı olarak iklim değişikliği ile mücadele gibi öncelikli konuları ele alacak.

Bu doğrultuda yeniden inşayı desteklemek için 2021-2027 dönemini kapsayan uzun vadeli AB bütçesi AP’nin de onayıyla 2020 yılı sonunda kabul edilmişti. AP milletvekilleri şimdi AB’nin 2021-2027 bütçesi ile AB genelinde insanları ve firmaları destekleyecek iyileştirme planının parçası olan programların nasıl işleyeceğine dair kuralları sonuçlandırmak zorundalar.

Koronavirüs nedeniyle yeniden inşa paketinin merkezinde yer alan “Yeşil Anlaşma” ile bu yıl sürdürebilir bir Avrupa için girişimlerin geliştirilmesi hedefleniyor. AP milletvekillerinin üzerinde çalışacağı başlıca konular arasında tarım, biyo-çeşitlilik, enerji ve emisyonu azaltma yer alıyor.

2021’de çevrim içi platformların işleyişini denetim altına alacak olan AB, daha iyi ve daha güvenilir bir dijital ortamın sağlanmasına yönelik ana hatları belirleyecek. Ayrıca AB, 2021 başında yapay zeka ile ilgili yeni yasal hüküm önerisinde de bulunacak.

2021 gündemi bağlamında AP, AB’nin ortak bir iltica ve göç politikası oluşturması için göçle ilgili mevcut yasal hükümleri gözden geçirecek. Yanı sıra AP, AB Komisyonu ve AB Konseyi 2022-2027 dönemi için Ortak Tarım Politikası (CAP) ile ilgili reformlara dair müzakereleri sonuçlandıracak.