ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

ABTTF, İskeçe Türk Birliği’nin haksızlığa ve adaletsizliğe karşı düzenlediği eyleme katıldı

12.07.2021

ABTTF Başkanı: “Hukuki bir meselenin tamamen siyasileştirilmesinin sonucu olarak Yargıtay, İskeçe Türk Birliği’nin yeniden tescil başvurusunu reddetmiş, siyasi bir karar vermiştir. ABTTF olarak İskeçe Türk Birliği’nin haklı davasını desteklemeye ve uluslararası platformlarda dile getirmeye devam edeceğiz.”

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), İskeçe Türk Birliği’nin (İTB) lehine verilen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararının uygulanmaması ve ülkemiz Yunanistan Yargıtayı’nın İTB’nin yeniden tescil başvurusunu reddetmesini protesto etmek amacıyla 10 Temmuz 2021 tarihinde düzenlediği eyleme katılarak İTB’nin hak arama mücadelesine destek verdi. Haksızlığa ve adaletsizliğe karşı “Artık yeter” sloganıyla düzenlenen protesto eylemine ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu ve ABTTF Atina Ofisi’nden Nihan Ayan iştirak etti.

Eylem için İTB binası önünde toplanan kalabalık İskeçe şehir meydanına kadar yürüdü. Eyleme katılan yaklaşık 1.500 Batı Trakya Türk’ü yürüyüş boyunca Türkçe ve Yunanca “Türk Azınlık için adalet”, “Haksızlıklara, ayrımlara hayır”, “Barış, demokrasi, eşitlik” sloganları attı. Yürüyüşte Türkçe, Yunanca ve İngilizce “İskeçe Türk Birliği için adalet”, “İskeçe Türk Birliği tehdit değildir” ve “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları uygulansın” yazılı pankartlar açıldı.

Yürüyüşe katılalar şehir meydanındaki tarihi İskeçe saat kulesi önünde toplanırken İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu burada bir konuşma yaptı. Ahmetoğlu, 38 yıldır devam eden haksızlığa, adaletsizliğe tepki göstermek için bugün burada olduklarını belirterek, mücadelelerinin adalet tecelli edinceye kadar devam edeceğini söyledi. Ahmetoğlu, eyleme katılan ve destek veren tüm kişi ve kurumlara teşekkür etti.

İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu’nun konuşmasının ardından eyleme katılanlar olaysız bir şekilde dağıldı.

ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu, “Ülkemiz Yunanistan’da devlet ve siyasetin tüm kademelerine yerleşmiş olan Türk kimliğinin inkarına yönelik zihniyet nedeniyle Batı Trakya Türk dernekleri ile ilgili AİHM kararları 13 yıldır uygulanmamaktadır. Hukuki bir meselenin tamamen siyasileştirilmesinin sonucu olarak Yargıtay, İskeçe Türk Birliği’nin yeniden tescil başvurusunu reddetmiş, siyasi bir karar vermiştir. Yargıtay’ın kararı, demokrasi ve hukukun üstünlüğü ilkelerini hiçe sayan bu zihniyetin bir yansıması, ülkemizde yargının bağımsız olmadığının bir ispatıdır. ABTTF olarak İskeçe Türk Birliği’nin haklı davasını desteklemeye ve uluslararası platformlarda dile getirmeye devam edeceğiz.” dedi.
 

GALERİ