ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Midilli’de mültecilerin eylemi

04.02.2020

Mülteci sorunu Yunan hükümeti için son derece kritik bir konu. Hiç kimse mevcut durumdan memnun değil.

Yunan hükümeti sınırlarını koruyup yeni göç akımlarını engellemek, iltica hakkı olmayanları Türkiye’ye geri göndermek istiyor. Öte yandan, hükümet Avrupa Birliği’nden de beklediği desteği bulamıyor. 

Çoğu göçmen/mülteci Yunanistan’da kalmak istemiyor, aksine diğer Avrupa Birliği ülkelerine gitmek istiyor. Bu nedenle, iltica başvurularının değerlendirme sürecinin hızlandırılmasını talep ediyorlar. Ayrıca, sığınmacıları kabul ve kimlik tespit merkezlerindeki yaşam koşulları da son derece zor. Üç bin kişilik Moria göçmen kampında şu an yirmi binin üzerinde sığınmacı yaşıyor. 

Kuzey Ege Adalarının sakinleri de bu sorunun adalarında meydana getirdiği olumsuz sonuçlardan şikayetçi. Turizm ve ekonomide açılan büyük yara, adalardaki nüfusun aşırı artmış olması nedeniyle kamu sağlığı ve kamu düzeninde karşı karşıya kalınan tehlike halkı endişeye sevk ediyor. 

Bu ağır atmosfer altında, dün yaklaşık 2 bin sığınmacı Midilli’de “özgürlük” sloganıyla yürüyüş gerçekleştirip adada aylardır tutulmalarını ve göçmen kamplarındaki zor yaşam koşullarını protesto ettiler. Yürüyüş sırasında bazı eylemciler geçtikleri sokaklarda ateş de yaktı. 

Polis ise aralarında çocukların da bulunduğu eylemcilere biber gazı sıkarak müdahalede bulundu. Internette dolaşan bir çok görüntüde ağlayan çocuklar, biber gazının ardından fenalaşan sığınmacılar dikkat çekiyor. 

Eylemler bugün ise olaysız devam ediyor. 

https://www.in.gr/2020/02/04/greece/kraygi-agonias-apo-tous-prosfyges-sti-moria-amixani-kyvernisi-stelnei-astynomikes-dynameis-sto-nisi/

https://www.amna.gr/home/article/427922/Mutilini-Diadilosi-aitounton-asulo-sto-limani

GALERİ