ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Yunanistan’ın Batı Trakya Türk dernekleri ilgili AİHM kararlarını uygulamaması ABTTF’nin düzenlediği çevrim içi panelde ele alındı

02.06.2021

Etkinlikte kapatılan İskeçe Türk Birliği ile ulusal mahkemeler tarafından kaydedilmeyen Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği ve Meriç İli Azınlık Gençleri Derneği ile ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının Yunanistan tarafından 13 yılı aşkın süredir uygulanmamasının demokrasi ve hukukun üstünlüğü ilkeleri ile çeliştiği kaydedildi.  

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili François Alfonsi’nin (Yeşiller/EFA) desteği ile 2 Haziran 2021’de “AİHM Kararlarının Yunanistan Tarafından İcra Edilmemesine İlişkin Uzun Süreli Sorun: Bekir Usta ve Diğerleri Dava Grubu” başlıklı webinar düzenledi.

Webinar ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu’nun selamlama konuşması ile başladı. Habip Oğlu, Yunanistan’ın dünya tarihinde “demokrasinin beşiği” olarak kendisine yer edinmiş bir ülke olduğunu ancak çok kültürlülük ile barışık olmadığını belirterek, Bekir Usta ve Diğerleri Dava Grubu’ndaki Batı Trakya Türk toplumunun üç derneği ile ilgili AİHM kararlarının uygulanması için Yunanistan’ın artık nihai somut adım atması gerektiğini ifade etti. 

ABTTF Uluslararası İlişkiler Direktörü Melek Kırmacı Arık’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panel oturumunda AP Milletvekili François Alfonsi, Bekir Usta ve Diğerleri Dava Grubu Hukuk Danışmanı ve Ghent Üniversitesi İnsan Hakları Merkezi Doktora Araştırmacısı İlker Çavuşoğlu ile Yunan Helsinki Gözlem Evi (GHM) Sözcüsü ve Avrupa Uygulama Ağı (EIN) Yönetim Kurulu Üyesi Panayote Dimitras konuşmacı olarak yer aldılar.

Alfonsi, Batı Trakya Türk toplumunun dernekleri ile ilgili AİHM kararlarını uygulamayan Yunanistan’ın Avrupa Birliği’nin (AB) tarihi bir azınlığının varlığını reddettiğini kaydederek, bu durumun Avrupa’daki tüm demokratlar ve de azınlıklar için tahammül edilemez olduğunu söyledi. Yunanistan’ın bu şekilde davranarak Avrupa demokrasisini inkar ettiğinin altını çizen Alfonsi, sadece Yunanistan’ın tavrının değil bu davranışa izin vererek herhangi bir yaptırımda bulunmayanların da sorun teşkil ettiğini belirtti. Alfonsi, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin birkaç gün sonra Bekir Usta ve Diğerleri Dava Grubu hakkında yeni bir karar alacağını not ederek, Batı Trakya Türk toplumu mensuplarının AB vatandaşları olduklarını ve bu çerçevede haklarına tamamıyla saygı gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

Çavuşoğlu, AİHM’nin isminde “Türk” kelimesi geçtiği gerekçesiyle kapatılan veya kurulmasına izin verilmeyen Batı Trakya Türk dernekleri ile ilgili davalarda Yunanistan’ın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin örgütlenme özgürlüğüne dair 11. maddesini ihlal ettiği hükmüne vardığını belirterek, Mahkeme’nin söz konusu kararların 13 yıldır uygulanmamasının çok uzun bir süre olduğu ve temel demokratik değerleri ihlal ettiği görüşünde olduğunu kaydetti. Yunanistan’da etnik Türk azınlığın varlığının kabulünün siyasi bir tabu olduğunu ancak AİHM kararlarına uymanın isteğe bağlı olmadığının altını çizen Çavuşoğlu, Bekir Usta ve Diğerleri Dava Grubu ile ilgili AİHM kararlarının tam ve etkili uygulanmamasının Avrupa İnsan Hakları sistemi için azınlıkları korumaya dair taahhütlerini yinelemesi açısından kaybedilmiş bir fırsat olacağını kaydetti.  

Dimitras, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin Bekir Usta ve Diğerleri Dava Grubu’ndaki Batı Trakya Türk dernekleri ile ilgili AİHM kararlarının uygulanması için acil önlemler alması gerektiğini vurgulayarak, on yıl önceki ara kararın ardından tekrar benzer bir kararın olamayacağını, Yunanistan’a karşı İhlal Prosedürü’nün devreye sokulmasının zamanının geldiğini söyledi. AİHM kararlarının uygulanmaması nedeniyle yerel mahkemelerde kabahat aranamayacağını belirten Dimitras, Yunan hükümetinin gerçekten istiyorsa mevcut yasamayı değiştirebileceği ve ardından da yerel mahkemelerce söz konusu derneklerin kayıt ve/veya yeniden kaydedilebileceğini ifade etti.

Panel soru-cevap bölümü ve panelistlerin kapanış yorumlarıyla sona erdi.

Zoom’da gerçekleştirilen etkinliğin kaydını İngilizce ve Yunanca dillerinde ABTTF’nin YouTube kanalı ve Facebook hesabından izleyebilirsiniz:

YouTube İngilizce yayın: https://www.youtube.com/watch?v=2yxvE751olU&t=196s
YouTube Yunanca yayın: https://www.youtube.com/watch?v=u3ZepEik_vc&t=13s
Facebook İngilizce yayın: https://www.facebook.com/939989616164959/videos/959003728180523
Facebook Yunanca yayın: https://www.facebook.com/939989616164959/videos/145830780930058 


 

GALERİ