ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Yargıtay’dan Batı Trakya Türk dernekleri ile ilgili AİHM kararlarının uygulanması talebine yine ret!

02.09.2022

ABTTF Başkanı: “Yargıtay, Haziran 2021’de İskeçe Türk Birliği’nin resmi tüzel kişiliğinin iade edilmesi talebini reddetmesinin ardından şimdi de diğer iki derneğimizin kayıt talebini reddederek yine siyasi bir karar vermiştir. ABTTF olarak iki derneğimizin hukuk mücadelesinde yanlarında olmayı sürdürecek, ülkemizin Türk etnik kimliğimizi reddeden resmi politikasının yüksek mahkemenin kararlarına kadar sirayet ederek konunun tümüyle siyasileştirildiğini ve hukukun üstünlüğü ilkesinin hiçe sayıldığını uluslararası kurum ve kuruluşlara aktaracağız.”

Ülkemiz Yunanistan Yargıtayı (Arios Pagos), Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği ve Meriç İli Azınlık Gençleri Derneği ile ilgili kararlarının uygulanması ve söz konusu derneklerin resmi kaydının yapılması talebini bir kez daha reddetti.

Yargıtay, davaların görüşüldüğü 1 Ekim 2021’deki duruşmadan on ay sonra açıkladığı kararla AİHM kararlarına ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin uyarılarına rağmen Batı Trakya Türk derneklerinin temyiz başvurusunu reddetti. 

Ulusal mahkemeler tarafından kaydedilmeyen Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği ve Meriç İli Azınlık Gençleri Derneği AİHM’ye başvurmuş, AİHM 2007 ve 2008’de oy birliğiyle aldığı kararlarla ülkemizin örgütlenme özgürlüğünü ihlal ettiğine hükmetmişti.

Batı Trakya Türk toplumunun iki derneği, 2017 yılında mecliste kabul edilen ve AİHM kararlarının ülkemiz ulusal mahkemeleri tarafından uygulanmasına imkan tanıyan Medeni Usul Kanunu’nda yapılan değişikliklerin ardından yasal statülerinin verilmesi talebiyle Trakya İstinaf Mahkemesi’ne başvurmuş, mahkemenin ret kararı sonrası davaları Yargıtay’a taşımıştı.

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Yargıtay, Haziran 2021’de İskeçe Türk Birliği’nin resmi tüzel kişiliğinin iade edilmesi talebini reddetmesinin ardından şimdi de diğer iki derneğimizin kayıt talebini reddederek yine siyasi bir karar vermiştir. Yargıtay’ın bu son kararı ile ülkemiz bir kez daha hukukun üstünlüğü ilkesini göz ardı etmiş, derneklerimizle ilgili aleyhindeki AİHM kararlarını ve taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni hiçe saymıştır. Bu, ‘demokrasinin beşiği’ olduğunu iddia eden ülkemiz için utanılacak bir durum ve ülkemize yakışmıyor. ABTTF olarak iki derneğimizin hukuk mücadelesinde yanlarında olmayı sürdürecek, ülkemizin Türk etnik kimliğimizi reddeden resmi politikasının yüksek mahkemenin kararlarına kadar sirayet ederek konunun tümüyle siyasileştirildiğini ve hukukun üstünlüğü ilkesinin hiçe sayıldığını uluslararası kurum ve kuruluşlara aktaracağız.” dedi. 

GALERİ