ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Eğitim Bakan Yardımcısı’ndan Gökçeada’daki Rum Ortodoks azınlığa ait okullara ziyaret

10.06.2022

ABTTF Başkanı: “Nüfusumuz Gökçeada’da yaşayan Rum Ortodoks azınlığından çok daha fazla olmasına rağmen Batı Trakya’da tek bir anaokulumuz bile yok. Ülkemiz çift dilli anaokulu taleplerimizi yıllardır görmezden geliyor. Acaba sayın Bakan Yardımcısı bu durumu nasıl açıklayacak?”

Ülkemizin Eğitim ve Din İşleri Bakan Yardımcısı Zetta Makri geçtiğimiz günlerde Gökçeada’da Rum Ortodoks azınlığa ait anaokulu, ilkokul ve ortaokul-liseyi ziyaret etti. Ziyaretinde öğrenci, öğretmen ve velilerle bir araya gelen Makri, adadaki okulların düzgün işleyişin sürdürülmesi ve korunması için Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı’nın tam desteğini vurguladı. 

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu Başkanı Halit Habip Oğlu (ABTTF), “Ülkemizin Eğitim ve Din İşleri Bakan Yardımcısı Zetta Makri’yi tebrik ediyorum. Kendisi yapılması gerekeni yapıyor. Ancak Makri’nin kendi ülkesinde anavatanımızdaki Rum Ortodoks azınlığı ile aynı kaderi paylaşan bizlerin sahip olduğu özerk yapıdaki okullarımızın da düzgün işleyişinin sürdürülmesi ve korunması için aynı hissiyatı paylaştığından şüpheliyim. Zira 2003 yılında 226 ilkokulumuz varken eğitim özerkliğimize aykırı bir şekilde kapatılan onlarca ilkokulumuzun ardından bu sayı bugün sadece 103. Nüfusumuz Gökçeada’da yaşayan Rum Ortodoks azınlığından çok daha fazla olmasına rağmen Batı Trakya’da tek bir anaokulumuz bile yok. Ülkemiz çift dilli anaokulu taleplerimizi yıllardır görmezden geliyor. Acaba sayın Bakan Yardımcısı bu durumu nasıl açıklayacak?” dedi.