ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Yunanistan’ın AİHM içtihat hukuku ile imtihanı

29.09.2021

ABTTF Başkanı: “Ülkemizin Eski Başbakan Yardımcısı Evangelos Venizelos, her ne hikmetse Batı Trakya Türk dernekleri ile ilgili AİHM kararlarına hiç değinmiyor. Venizelos’un da çok iyi bildiği gibi ülkemiz AİHM içtihat hukukuna tam olarak uymakla yükümlüdür ve AİHM’nin bu kararını uyguluyorum ama şu kararını uygulamıyorum diye bir seçimde kesinlikle bulunamaz.”

Avrupa Kilise ve Devlet Araştırması Birliği’nin 23-25 Eylül 2021 tarihlerinde Selanik’te yapılan “İslamiyet ve Avrupa Birliği’nde (AB) İnsan Hakları” başlıklı yıllık toplantısında Batı Trakya Türk toplumuna da atıfta bulunuldu.

Yunanistan Eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos, toplantıda yaptığı konuşmada, (Batı) Trakya’daki Müslüman azınlık için geleneksel İslam hukukunun uygulandığını belirterek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Aralık 2018’de Hatice Molla Salih davasında Yunanistan aleyhine verdiği karara atıfla gecikmeli olsa dahi Yunanistan’ın AİHM içtihat hukukuna tam olarak uymakla yükümlü olduğunu ifade etti. Venizelos ayrıca Yunanistan Yargıtayı’nın (Arios Pagos) AİHM içtihat hukukunu kabule karşı koymaya devam etmeyeceğine dair umudu olduğunu kaydetti.  

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Ülkemiz Yunanistan Eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) AİHM Kararlarının Uygulanması Komisyonu Eski Üyesi Evangelos Venizelos, Hatice Molla Salih davasında AİHM’nin verdiği karar uygulanmalı diyor ama her ne hikmetse Batı Trakya Türk derneklerinin yer aldığı Bekir Usta ve Diğerleri Dava Grubu ile ilgili ülkemizin 13 yıldır uygulamadığı AİHM kararlarına ve Yargıtay’ın 29 Haziran 2021 tarihinde İskeçe Türk Birliği’nin temyiz başvurusunu reddetmesine hiç değinmiyor. Venizelos’un da çok iyi bildiği gibi ülkemiz AİHM içtihat hukukuna tam olarak uymakla yükümlüdür ve AİHM’nin bu kararını uyguluyorum ama şu kararını uygulamıyorum diye bir seçimde kesinlikle bulunamaz. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin 16 Eylül 2021 tarihli son kararında da açıkça ifade ettiği üzere ülkemiz Bekir Usta ve Diğerleri Dava Grubu ile ilgili AİHM kararlarını ve AİHM içtihat hukukunu görmezden gelmeye derhal son vermeli, İskeçe Türk Birliği’nin 38 yıldır maruz kaldığı haksızlığı gidermelidir.” dedi.