ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

T.C. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Atina’ya resmi ziyaret

01.06.2021

ABTTF Başkanı: “Anavatanımız ve ülkemiz Dışişleri Bakanlarının Atina’da yaptıkları görüşme sonrası oluşan olumlu havanın ülkemizin resmi makamları ile Batı Trakya Türk toplumu arasında diyalog mekanizmasının kurulmasına vesile olmasını ümit ediyoruz.”

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 31 Mayıs 2021 tarihinde Atina’da Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüştü.

Maksimu Sarayı’nda Başbakan Miçotakis ile bir araya gelen Çavuşoğlu, ardından Dendias ile Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nda görüştü. İkili ilişkiler ve bölgesel konuların ele alındığı görüşme sonrası Dendias ve Çavuşoğlu ortak basın toplantısı düzenledi. 

Dendias, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ciddi sorunların farkında olduklarını belirterek, bugünkü görüşmenin amacının iki ülke arasındaki müzakereler için bir başlangıç adımı atmak olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki meseleleri çözmek için diyaloğun kesintisiz sürmesi gerektiğini kaydederek, bu konuda her iki tarafta da iradenin var olduğunu, Türkiye’nin Yunanistan’la ön koşulsuz ve ilişkileri her alanda geliştirmek için görüşmeye hazır olduğunu ifade etti.

Yunanistan ve Türkiye’nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarının karşılıklı olarak tanınması konusunda mutabakata vardığı görüşmede, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Haziran 2021’de NATO zirvesi sırasında bir araya gelmesi de kararlaştırıldı.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Anavatanımız ve ülkemiz Dışişleri Bakanlarının Atina’da yaptıkları görüşme sonrasında yaptıkları açıklamalarda diyalog ve iş birliği mesajları vermeleri bizleri oldukça mutlu etmiştir. Anavatanımızın Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun da vurguladığı gibi çözüm bekleyen sorunları sadece iki ülke kendisi çözebilir. Bu görüşme sonrası oluşan olumlu havanın ülkemizin resmi makamları ile Batı Trakya Türk toplumu arasında diyalog mekanizmasının kurulmasına vesile olmasını ümit ediyoruz.” diye konuştu.