ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

T.C. Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran Batı Trakya’daydı

07.05.2021

ABTTF Başkanı: „İki ülkedeki azınlıklar ülkeleri için tehdit değil zenginlik unsuru olarak kabul edilmeli, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde köprü yapıcılar olarak görülmelidir. Batı Trakya Türk toplumu olarak anavatanımız Türkiye’de olduğu gibi ülkemizin yöneticileri ve yetkili makamları ile diyalog kurmayı istiyoruz.”

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, 5-6 Mayıs 2021 tarihlerinde Selanik ve Batı Trakya’ya bir ziyaret gerçekleştirdi. Ramazan ayı vesilesiyle gerçekleştirdiği ziyaret programında Bakan Yardımcısı, Batı Trakya Türk toplumunun temsilcileri ile görüştü. 

Ziyaret programına 5 Mayıs 2021’de Selanik’ten başlayan Kıran, Selanik’te Atatürk Evi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu, Selanik’te Osmanlı Devleti döneminden kalan tarihi ve mimari eserleri ziyaret etti. Selanik’te yaşayan Batı Trakya Türkleri tarafından kurulan Makedonya-Trakya Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği’ni ziyaret eden Kıran, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Tüm zorluklara karşı kimlik ve inançlarını koruyan soydaşlarımızın her zaman yanındayız.” dedi. 

Selanik’ten Batı Trakya’ya geçen Kıran, Batı Trakya Türk toplumunun din, siyaset ve sivil toplum alanında temsilcileriyle bir araya geldi. Rodop Seçilmiş Müftüsü ve Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı İbrahim Şerif, İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete ile Batı Trakya Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileriyle görüşen Kıran, 6 Mayıs’ta Gümülcine, İskeçe ve Dimetoka’da temaslarda bulundu, Batı Trakya Türk toplumu temsilcisi kurum ve kuruluşları ziyaret etti.  

T.C. Gümülcine Başkonsolosluğu’nda yaptığı açıklamada, “Biz gerek Rum Ortodoks Azınlığını gerekse Batı Trakya Türk Azınlığını iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde köprüler olarak görüyoruz.” dedi. Türkiye’nin Rum Ortodoks Azınlığın talep ve beklentileri konusunda attığı adımlar karşısında ülkedeki azınlıkların kendilerinin müteşekkir olduklarını ifade ettiklerini belirten Kıran, bu durumdan Yunan makamlarının da mesaj almasını temenni ettiğini belirtti. Kıran şöyle devam etti: “Etnik kimliğin inkarı, özgürlüklerin türlü bahanelerle kısıtlanması maalesef ikili ilişkilerimizi de olumsuz etkiliyor. Soydaşlarımızın huzur ve refahı arttıkça bilinmelidir ki ikili ilişkilerimizde olumlu yansımalarını göreceğiz. Türkiye ve Yunanistan olarak bunları geride bırakıp olumlu bir gündemle ilişkilerimizi ilerletme konusunda biz gerekli iradeye sahibiz. Yeter ki sorunları çözecek ortak iradeye sahip olalım. Sorunları çözmenin en kolay yolu diplomasi ve diyalog. Biz buna inanıyoruz. Bu konuda Yunanistan’ın atacağı her türlü adımı güçlü şekilde destekleyeceğiz. Bu bilinmelidir. Ancak azınlığın haklarının çiğnenmesine, aşındırılmaya çalışılmasına sessiz kalmamızı da kimse beklememeli. Azınlığın haklarını korumak için ikili düzeyde ve uluslararası platformlarda sesimizi yükseltmeye, sesimizi duyurmaya devam edeceğiz.”

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Ülkemiz ve anavatanımız arasındaki istikşafi görüşmeler kapsamında ülkemizin Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın Ankara’daki basın toplantısında kimliğimizi yok sayan açıklamalarından sonra anavatanımızın Dışişleri Bakan Yardımcısının bölgemize yaptığı ziyaret bizim için çok anlamlı. Bakan Yardımcısının Ramazan ayı vesilesiyle bu ziyareti gerçekleştirerek toplumumuzun temsilcileri ile bir araya gelmesi, ülkemiz bizi yok sayarken bir kez daha anavatanımızın bize her koşulda ve her zaman destek vermeye hazır olduğunun ispatı niteliğindedir. Bakan Yardımcısının da dediği gibi iki ülkedeki azınlıklar ülkeleri için tehdit değil zenginlik unsuru olarak kabul edilmeli, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde köprü yapıcılar olarak görülmelidir. Batı Trakya Türk toplumu olarak anavatanımız Türkiye’de olduğu gibi ülkemizin yöneticileri ve yetkili makamları ile diyalog kurmayı istiyoruz. Gerçek bir diyalog kurma imkanı yaratılması halinde sorunlarımızın çözülebileceğine hep inandık, inanmaya devam ediyoruz. Bunun için ülkemizin somut bir adım atmasını hep bekledik, beklemeye devam edeceğiz.” dedi. 

*Fotoğraflar: www.gundemgazetesi.com, www.birlikgazetesi.org 


 

GALERİ