ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Mahkeme aşırı sağcı Altın Şafak Partisi’nin suç örgütü olduğuna hükmetti

08.10.2020

ABTTF Başkanı: “Yakın geçmişte birçok kez Batı Trakya Türk toplumunu da hedef alarak sözlü ve fiziki saldırılarda bulunan ırkçı Altın Şafak Partisi’nin resmen suç örgütü olarak tanınması ülkemiz Yunanistan’ın önemli bir zaferidir.”

Yunanistan’ın başkenti Atina’daki Temyiz Mahkemesi, ırkçı Altın Şafak Partisi mensuplarının yargılandığı davada kararını açıkladı. Beş yıldan fazla süredir devam eden davada mahkeme, neo-Nazi Altın Şafak Partisi’nin suç örgütü olduğuna karar verdi. Mahkeme, partinin lideri Nikos Mihaloliakos ve partinin altı üyesi Ilias Kasidiaris, Yiannis Lagos, Giorgos Germenis, Ilias Panagiotaros, Panagiotis Iliopoulos ve Nikos Papas’ı suç örgütü yönetmekten, diğer on sekiz sanığı da suç örgütüne üye olmaktan suçlu buldu.

Aynı davada Atina’nın Keratsini semtinde 2013 yılında şarkıcı Pavlos Fissas’ı kalbinden bıçaklayarak öldüren Altın Şafak Partisi üyesi Yorgos Rupakias da suçlu bulundu. 

Toplam 69 sanığın yargılandığı davada Altın Şafak Partisi’nin yönetici ve üyeleri suç örgütü kurmak ve yönetmek, izinsiz silah bulundurmak, şantaj ve ırkçı şiddet eylemleri düzenlemekle suçlanıyordu. Sanıkların alacağı cezaların gelecek günlerde açıklanacağı bildirildi.

Yunanistan’da geçen yıl yapılan genel seçimlerde yüzde 2,93 oranında oy alan aşırı sağcı Altın Şafak Partisi, yüzde 3’lük seçim barajını aşamadığı için parlamento dışında kalmıştı.

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Temyiz mahkemesinin aşırı sağcı Altın Şafak Partisi’nin suç örgütü olduğuna dair kararı ülkemiz Yunanistan’da demokrasi ve hukuk devleti adına önemli bir zaferdir. Altın Şafak Partisi yakın geçmişte birçok kez Batı Trakya Türk toplumunu da hedef almış, sözlü ve fiziksel saldırılarda bulunmuştu. ABTTF olarak Mart 2016’da Brüksel’de Avrupa Parlamentosu’nda (AP) düzenlediğimiz konferans öncesinde salonu basan Altın Şafak Partisi mensubu AP milletvekilleri tehditler ve hakaretler savurmuştu. Mahkeme kararı ile resmen suç örgütü olarak tanınan ırkçı Altın Şafak Partisi’nin demokrasi ve insan hakları için ne denli büyük bir tehdit olduğu teyit edilmiştir.” açıklamasında bulundu.

*Fotoğraflar: www.birlikgazetesi.org, www.gundemgazetesi.com

GALERİ