ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Yunan Cumhurbaşkanı’ndan Batı Trakya Türk toplumu hakkında açıklama

12.02.2020

Halit Habip Oğlu: “Batı Trakya Türkleri olarak modern Yunanistan kurulmadan önce de bu bölgede vardık, bugün de hala varız ve Türk’üz.”

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, 10 Şubat 2020 tarihinde Rodop iline bağlı Şapçı-Maronya Belediyesi’nin davetlisi olarak Batı Trakya’ya geldi. Belediye meclisinin kararıyla kendisine fahri hemşehrilik verilmesi dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Pavlopulos, Batı Trakya Türk toplumuna da atıfta bulundu. Önümüzdeki Mart ayında görev süresi sona erecek olan Pavlopulos, Batı Trakya bölgesinde yaşayan azınlığın dini bir azınlık, azınlık mensuplarının da Yunan Müslümanları olduğunu belirterek, bunun da hiçbir zaman değişmeyeceğini ileri sürdü.

Konuya ilişkin olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Batı Trakya Türk toplumu modern Yunanistan kurulmadan yüzyıllar önce de bu bölgede vardı. Tarih boyunca sınırlar değişti ancak biz bugün de Batı Trakya’da hala varız ve Türk’üz. Yunan devletinin etnik Türk kimliğimizi ısrarla reddetmesi, bu gerçekliği asla değiştirmeyecektir. Ülkemiz Yunanistan, Batı Trakya Türk toplumunu ‘tehdit’ ve ‘tehlike’ olarak görme paranoyasından bir an önce kurtulmalı, bizlerle doğrudan diyalog kurmalıdır” açıklamasında bulundu.

*Fotoğraf: www.birlikgazetesi.org, www.gundemgazetesi.com

GALERİ