ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Dedeağaç’taki Türk mezarlığına çirkin saldırı!

04.06.2019

Halit Habip Oğlu: “Mezarlığımıza yapılan bu çirkin saldırıyı şiddetle kınıyor, Batı Trakya Türk toplumu olarak geçmişte de birçok örneği olan bu tür provokasyonlara kanmayarak demokrasi ve evrensel hukuk ilkeleri çerçevesinde haklı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğimizin bilinmesini istiyoruz” 

Yunanistan’daki Batı Trakya Türk toplumunun yaşadığı üç ilden biri olan Dedeağaç’taki Türk mezarlığına 28 Mayıs 2019 tarihinde kimliği belirsiz kişi veya kişilerce saldırıda bulunuldu. Faillerinin aşırı sağcı Altın Şafak Partisi sempatizanlarının olduğu düşünülen saldırıda mezar taşlarına zarar verildi. Saldırganlar bazı mezar taşlarını kırarken bazılarının üzerine sprey boyayla Altın Şafak Partisi’nin amblemini çizdi ve Türk düşmanlığıyla bilinen “Stohos (Hedef)” örgütünün adını yazdı. Saldırganlar ayrıca üzerinde Altın Şafak Partisi’nin amblemi olan ve “Yunanistan Yunanlılara aittir” yazan bildirileri mezarlığa bıraktı. 

Saldırıyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Avrupa’da yaşayan Batı Trakya Türklerinin temsilcisi ABTTF olarak Dedeağaç’taki Türk mezarlığına yapılan çirkin saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Nefret temelli, ırkçı ve Türk düşmanı motifler taşıyan ve mezar taşlarının zarar gördüğü bu saldırıyı kabul etmemiz mümkün değildir. Saldırganlar Batı Trakya Türk toplumunu hedef göstererek gözdağı vermek istemişlerdir. Saldırının Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi’nin Yunanistan’da 26 Mayıs’ta yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Rodop ve İskeçe illerinde en çok oyu alarak zafer kazanmasının hemen ardından yapılması da oldukça düşündürücüdür ve saldırının provokatif amaçlı yapıldığına işarettir. Saldırının faillerinin polis tarafından bir an önce tespit edilerek yargı önüne çıkartılmasını istiyoruz. Batı Trakya Türk toplumu olarak geçmişte de birçok örneği olan bu tür provokasyonlara kanmayarak sükunetimizi korumalı, demokrasi ve evrensel hukuk ilkeleri çerçevesinde haklı mücadelemizi sürdürmeliyiz” açıklamasında bulundu. 

*Fotoğraf: www.gundemgazetesi.com

GALERİ