ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu

10.05.2019

Halit Habip Oğlu: “Batı Trakya Türk toplumu olarak Yunan hükümetinden uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınan dini özerklik hakkımıza zarar verecek tek taraflı uygulamalarına ivedilikle son vermesini ve sorunlarımızın çözüme kavuşturulmasında bizimle doğrudan diyaloğa girmesini talep ediyoruz” 

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, 6 Mayıs 2019 tarihinde Batı Trakya’yı ziyaret etti. Partisi SİRİZA’nın İskeçe’de düzenlediği toplantıda konuşan Çipras, Batı Trakya Türk toplumunu yakından ilgilendiren müftülük konusu ve vakıflar idare heyetleri seçimlerine de değindi. Batı Trakya Türk toplumunun demokratik haklarıyla ilgili Avrupa hukukuna dayanan reformları hayata geçirdiklerini savunan Çipras, bu çerçevede şer-i hukukun zorunlu olmaktan çıkartıldığını, müftülüklerin daha şeffaf çalışmasına katkı sağlayacak yeniliklerin yapıldığını ve müftülük kurumunun reform edildiğini söyledi. Müftülüklerdeki reformların yerine getirilmesi için müftü naiplerinin atandığını dile getiren Çipras, önümüzdeki günlerde müftülerin yetkilerini düzenleyen Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin yayımlanacağını söyledi. 1920/1991 sayı ve tarihli yasanın çerçevesini yeniden incelediklerini ve değiştirilmesi gerektiğini düşündüklerini kaydeden Çipras, bu yasanın müftünün din görevlilerinden oluşan bir kurul tarafından seçilmesi ve Batı Trakya Türk toplumu tarafından olabildiğince büyük ölçüde kabul görecek bir süreçle değiştirilmesi gerektiğini ifade etti. Böyle kritik bir reformun resmi olmayan yapıları ortadan kaldıracağını belirten Çipras, vakıf idare heyetlerinin seçimle işbaşına getirilmesi amacıyla 2008 yılında çıkartılan vakıflar yasasının etkin bir şekilde uygulanması için gerekli değişikliklerin yapılacağını da sözlerine ekledi. 

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Başbakan Aleksis Çipras, Yunanistan’da seçimler yaklaşırken SİRİZA partisine oy toplama kaygısıyla müftülük ve vakıf idare heyetlerinde seçimlerin yapılacağını vaat etti. Öte taraftan yıllardır iktidarda olan SİRİZA hükümeti, kendi müftü ve imamlarını tayin ederek Yunan devletinin Batı Trakya Türk toplumuna yönelik resmi politikasını sürdürmekte, Batı Trakya Türklerinin seçtiği müftüleri tanımayarak Batı Trakya Türk toplumunun uluslararası antlaşmalarla garanti edilen dini özerklik hakkını gasp etmektedir. 1967 yılından beridir de vakıflarımızın idare heyetlerinin üyeleri Lozan Antlaşması’nın 40. maddesine aykırı bir şekilde devlet tarafından atama yoluyla belirlenmektedir. Batı Trakya Türk toplumu olarak Yunan hükümetinden uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınan dini özerklik hakkımıza zarar verecek tek taraflı uygulamalarına ivedilikle son vererek uluslararası hukuktan doğan yükümlülüklerini yerin getirmesini ve sorunlarımızın çözüme kavuşturulmasında bizimle doğrudan diyaloğa girmesini talep ediyoruz” açıklamasında bulundu.

*Fotoğraf: www.gundemgazetesi.com

GALERİ