ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Heilbronn’da Türke ait fırına saldırı

18.07.2018
Halit Habip Oğlu: NSU benzeri bu saldırıyı şiddetle kınıyor, saldırının tüm ayrıntıları ile açığa çıkarılmasını istiyoruz

17 Temmuz 2018 tarihinde Almanya’nın Heilbronn kentinde bir Türke ait fırına saldırı gerçekleşti. Polonya kökenli Alman vatandaşı olduğu belirlenen saldırgan kent merkezindeki Böcklingen’de Türklere ait bir fırına girerek elindeki kuru sıkı tabancayla ateş açtı. Fırında çalışan Türk kadına çok yakından altı el ateş eden saldırgan olay yerinden kaçtı.

Kamera kayıtlarından kimliği tespit edilen saldırgan polis tarafından Böckingen’de bir arazide yakalandı. 30 yaşındaki saldırgan psikiyatriye sevk edildi, ancak saldırının nedeni henüz bilinmiyor. Saldırının Almanya’da 2000-2007 yılları arasında sekizi Türk, biri Yunan ve biri de Alman polis memuru olmak üzere toplam on kişinin öldürülmesi, 2 bombalı saldırı ve 15 banka soygunuyla suçlanan ırkçı terör örgütü “Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU)” isimli Neo-Nazi terör örgütünün üye ve destekçilerinin yargılandığı davaya ilişkin kararın açıklandığı 11 Temmuz’dan birkaç gün sonra gerçekleştirilmesi endişe yarattı, saldırının gerçekleştirilme şekli nedeniyle ırkçı saldırı olmasından şüpheleniliyor.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Heilbronn kentinde bir Türke ait fırında çalışan başörtülü bir kadına yapılan silahlı saldırı karşısında büyük bir şaşkınlık yaşıyoruz. NSU benzeri bu saldırıyı şiddetle kınıyor, saldırının tüm ayrıntıları ile açığa çıkarılmasını istiyoruz. Zira saldırının ırkçı ve yabancı düşmanlığı temelli gerçekleşmiş olması halinde Almanya’da çok tehlikeli bir dönemin başlamış olma ihtimali tekrar gün yüzüne çıkacaktır. Bu nedenle devletin güvenlik ve yargı birimlerinin saldırıyı dikkatle inceleyerek Alman makamlarından tedbir almalarını istiyoruz” açıklamasında bulundu.

*Fotoğraf: Anadolu Ajansı
GALERİ