ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Vasilis Levendis’ten Batı Trakya Türklerini ulusal tehdit olarak gören açıklama

12.09.2017
Halit Habip Oğlu: “Batı Trakya Türklerini tehdit unsuru olarak algılayan dışlayıcı, ayrımcı ve ırkçı bir devlet politikası karşısında yalnızca demokratik hak ve özgürlüklerimiz için mücadele ediyoruz”

Yunanistan’da Merkez Birliği Partisi Başkanı Vasilis Levendis, Uluslararası Selanik Ticaret Fuarı’nda gerçekleştirdiği basın toplantısında seçim sistemiyle ilgili bir soruya yanıt olarak Batı Trakya Türk toplumunun siyasi partisi Dostluk, Eşitlik, Barış(DEB) Partisi’ni kastederek “Eğer Müslüman partisinin oyu yüzde 5 olsaydı, barajı yüzde 5 yapardık” açıklamasında bulundu.

Gündem gazetesinin haberine göre Levendis’in nispi temsil sistemi dışındaki her sistemin sahtekarlık olacağı yönündeki açıklamasına istinaden gazetecinin mevcut seçim sisteminin yüzde 3’lük seçim barajı ile nispi temsil sistemi olmadığını ifade ederek Merkez Birliği’nin bu anlamda sahtekarlığı mı oyladığı sorusunda cevaben Levendis, “Müslümanların partisi” ifadesi ile DEB Partisi’nin parlamentoya girmesinin çok olumsuz olacağını söyledi, “Ülkenin çıkarı herşeyden önce gelir” dedi.

Levendis, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın seçim barajını yüzde 2’ye çekmeye hazır olduğunu ancak konunun Müslümanlarla ilgili olduğu için kendisinin yüzde 3 barajında ısrar ettiğini söyledi. Levendis, “Müslümanlar yüzde 1,8 ila yüzde 2,2 civarında oy gücüne sahip. Müslüman partisinin meclise girmesine müsaade edemezdik. Şimdi evet SİRİZA ve diğer partiler Müslüman aday alıyorlar ancak bağımsız bir Müslüman partisinin meclise girmesi çok olumsuz olacaktı. Bunu anlayın, mesele yüzde 3 meselesi değil. Eğer Müslüman oyları yüzde 5 olsaydı barajı yüzde 5 yapardık bunu açıkça söyleyelim. Ülkenin çıkarı herşeyden önce gelir. İsterse başkaları bu sorumluluğu alsın ve mecliste ‘Yaşasın Erdoğan’ diyen Müslümanlar olsun. Konu ciddi bir konu. Ben de yüzde 3'ü istemiyorum. Ben bu baraj yüzünden 40 yıl boyunca meclise giremedim. Bunun kalkmasını isteyecek ilk kişi ben olurdum ama Müslümanların meclise gireceğini görünce, benden ne yapmamı bekliyorsunuz?” dedi.

Konu ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Merkez Birlik Partisi Başkanı Levendis’in açıklaması skandal nitelikte bir açıklama olmakla birlikte siyasi alanda Batı Trakya Türk toplumuna bakışını özetler nitelikte. Yüzde 3 seçim barajı anti-demokratik olup Batı Trakya Türk toplumunun kendi siyasi partisi ile Meclis’te temsil edilmesini engellemek amacıyla oluşturuldu, Levendis’in açıklamasında gördüğümüz üzere bu zihniyet bugün de devam ediyor. Levendis’in ülkenin çıkarları ile ilgili bir konu iddia ettiği bu konuda şunu hatırlatmak isteriz. Yunanistan’daki Batı Trakya Türkleri olarak bizler bu ülkenin vatandaşlarıyız, bu ülkenin bir parçasıyız. Bizleri bir tehdit unsuru olarak algılayan dışlayıcı, ayrımcı ve ırkçı bir devlet politikası karşısında Batı Trakya Türkleri olarak yalnızca demokratik hak ve özgürlüklerimiz için mücadele ediyoruz. Bireysel insani ve kolektif azınlık haklarımız için verdiğimiz bu mücadeleye Batı Trakya Türkleri olarak her alanda devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

*Fotoğraf: www.gundemgazetesi.com
GALERİ