ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Milano’daki Futbol, Kültür ve Kimlik Müzesi Müdürü’nden ABTTF’ye ziyaret

19.04.2023

İtalya’nın Milano şehrinden spor muhabiri ve “CALCI” isimli Futbol, Kültür ve Kimlik Müzesi Müdürü Francesco Zema, Batı Trakya’nın ardından 18 Nisan 2023 tarihinde Avrupa Batı Trakya Federasyonu’nun (ABTTF) Almanya’nın Witten şehrindeki genel merkezini ziyaret etti.  

Zema, futbol teması üzerinden Avrupa ve dünyadaki yerli azınlık ve topluluklarla ilgili yaptığı araştırma kapsamında ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu ile görüştü.  

Görüşmede ABTTF’nin Batı Trakya Türk toplumunun sorunlarının çözümü için uluslararası düzeyde yürüttüğü çalışma ve faaliyetleri aktaran Habip Oğlu, Brüksel ve Atina’da temsilcilik ofisleri bulunan ABTTF’nin uluslararası kurum ve kuruluşlar nezdinde Batı Trakya Türk toplumunu temsil ettiğini kaydetti.

Uluslararası çalışmaların yanı sıra ABTTF üyesi derneklerin Almanya’da yaşayan Batı Trakya Türklerine yönelik sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler düzenlediğini belirten Habip Oğlu, bunlara örnek olarak iftar sofraları, aile geceleri ve 29 Ocak Toplumsal Dayanışma ve Milli Direniş Günü’nü anma programlarını gösterdi. 

Habip Oğlu, ABTTF’nin de asil üyesi olduğu Avrupa Milletleri Federal Birliği’nin (FUEN) her dört yılda bir düzenlediği Avrupa’daki yerel ve ulusal azınlıkların futbol şampiyonası “EUROPEADA”ya 2012 yılında katılan ABTTF üyesi derneklerden ve İskeçe Türk Birliği (İTB) üyesi gençlerin oluşturduğu Batı Trakya Türk futbol takımının şampiyonadaki müsabakalarda giydiği formayı müzede sergilenmek üzere Zema’ya hediye etti.

29-30 Mart 2023 tarihlerinde Batı Trakya’yı ziyaret eden Zema, ABTTF’nin hazırladığı program dahilinde Gümülcine Müftüsü ve Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı (BTTADK) İbrahim Şerif, İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD), İskeçe Türk Birliği (İTB) ve Batı Trakya Fenerbahçeliler Derneği ile görüşmeler gerçekleştirmişti. 


 

GALERİ