ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

ABTTF’den Brüksel’e çalışma ziyareti

07.02.2023

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Halit Habip Oğlu, 7 Şubat 2023 tarihinde Avrupa Birliği’nin (AB) merkezi Brüksel’e çalışma ziyaretinde bulundu. ABTTF Brüksel Temsilciliği’nde görevli Deniz Servantie’nin de eşlik ettiği çalışma ziyareti kapsamında ABTTF Başkanı,  Romanya’daki Macar azınlığına mensup Avrupa Parlamentosu Milletvekili ve aynı zamanda Avrupa Milletleri Federal Birliği (FUEN) Başkanı Loránt Vincze (EPP, Romanya), İspanya’nın Katalan bölgesinden gelen Jordi Solé (EFA, İspanya) ve Cyrus Engerer (S&D, Malta) ile görüştü.

ABTTF’nin Brüksel’de gerçekleştirdiği siyasi lobi çalışmaları kapsamında ilk kez görüştüğü Jordi Solé ve Cyrus Engerer’e ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu, Batı Trakya Türk toplumunu ve sorunlarını aktardı. Jordi Solé’nin Avrupa Hür İttifakı(EFA) üyesi olması dolayısıyla Batı Trakya Türk toplumunu tanıyan Jordi Solé’ye ABTTF Başkanı,  Batı Trakya’da son dönemde yaşanan güncel sorunları aktardı, eğitim ve din alanındaki özerkliğe yapılan müdahaleleri son dönemdeki gelişmeler çerçevesinde ayrıntılarıyla dile getirdi. 

FUEN Başkanı olması dolayısıyla Batı Trakya Türk toplumunu çok yakından tanıyan AP Milletvekili Loránt Vincze (EPP, Romanya) ile gerçekleştirilen 2023 yılının ilk toplantısında ise Batı Trakya’da endişe verici gelişmeler dile getirildi. Bu çerçevede üç milletvekiliyle yaptığı görüşmelerde Halit Habip Oğlu, Yunanistan’da Batı Trakya Türk toplumunu hedef alan nefret söylemine dikkat çekti.  Habip Oplu, Batı Trakya Türk toplumunun kendi ülkesinde ötekileştirici, ayrıştırıcı ve nefrete dayalı bir söylem ile siyaset ve medyada hedef haline getirilmesini son dönemde yaşanan olaylardan örneklerle aktardı. Habip Oğlu, Batı Trakya Türk toplumunun sorunların çözümü konusundaki çabasına karşın toplumumuza olan düşmanca tutumunun ülkemizin yöneticileri ile olan diyalog talebini de engellendiğini ifade etti. 

GALERİ