ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

ABTTF, 'hoşgörüsüzlük ve ayrımcılık' konulu AGİT konferansına katıldı

10.11.2021

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), 9 Kasım 2021 tarihinde Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi (ODIHR) tarafından düzenlenen “Yerli Halklara Karşı Hoşgörüsüzlük ve Ayrımcılığın Ele Alınması: AGİT Bölgesindeki Durumun Haritasının Çıkarılması” başlıklı çevrim içi konferansa katıldı. İki oturum halinde gerçekleşen konferansa ABTTF Brüksel Temsilciliği’nden Deniz Servantie iştirak etti.

Konferansta açış konuşmasını yapan AGİT Ulusal Azınlıklar Yüksek Komiseri Kairat Abdrakhmanov, 1992 yılında kurulan Ulusal Azınlıklar Yüksek Komiserliği’nin (HCMN) ulusal azınlıklara ilişkin sorunlara odaklandığını ve bu bağlamda temel insan haklarının korunması, her türlü ayrımcılıkla mücadele edilmesi gibi görevleri olduğunu kaydetti. Günümüzde bölünme ve çatışma riskinin birçok toplumda görüldüğüne işaret eden Abdrakhmanov, bu durumun devletlerin barış ve istikrarına karşı tehdit oluşturduğunu, HCNM’nin tüm tarafları kapsayan diyaloğun güçlendirilmesini her zaman desteklediğini vurguladı.

AGİT/ODIHR Hoşgörü ve Ayrımcılıkla Mücadele Bölümü Başkan Yardımcısı Christie J. Edwards’ın moderatörlüğünde gerçekleşen “AGİT Bölgesindeki Durumun Haritasının Çıkarılması: Yerli Halklara Karşı Hoşgörüsüzlük ve Ayrımcılığın Tezahürleri” başlıklı ilk oturumda topluluklar ve devletler arasındaki ilişkiler, nefret söylemi, adalete erişim ve yerli halklara mensup insan hakları savunucularının durumuyla bağlantılı olarak yerli halklara karşı hoşgörüsüzlük ve ayrımcılık konusu tartışıldı.

AGİT/ODIHR Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığı ile Mücadele Danışmanı Tatjana Peric’in yönettiği konferansın ikinci oturumunda hoşgörüsüzlük ve ayrımcılık bağlamında dil ve eğitim, kültürel faaliyetler, istihdam, yoksulluk ve iklim değişikliğinin etkileri de dahil olmak üzere güncel ve tarihi ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel endişeler ele alındı.
 

GALERİ