ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

ABTTF, Temel Haklar Platformu çevrim içi toplantısına katıldı

02.02.2021

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), 1 Şubat 2021 tarihinde Avrupa Birliği (AB) Temel Haklar Ajansı’nın (FRA) düzenlediği “Zor zamanlarda insan hakları çalışmaları – ileriye doğru yollar” başlıklı 2021 Temel Haklar Platformu (FRP) çevrim içi toplantısına katıldı. İki bölüm halinde düzenlenen toplantıya ABTTF Brüksel Temsilciliği’nden Deniz Servantie iştirak etti.

Toplantının ilk bölümünde yaptığı açış konuşmasında FRA Direktörü Michael O’Flaherty, koronavirüs salgınından (Kovid-19) tüm vatandaşların ciddi şekilde etkilendiğini, bu dönemde özellikle azınlıklar ve kırılgan gruplara mensup kişilerin daha da mağdur olduğunu kaydetti. O’Flaherty, AB üyesi bazı devlerde salgınla ilgili düzenlemeler sonucu sivil toplum üzerindeki siyasi baskının da arttığını dile getirdi.

O’Flaherty’nin açış konuşmasının ardından gerçekleştirilen çalışma oturumlarında Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden toplantıya katılan sivil toplum temsilcileri tarafından Kovid-19 salgınının toplumlar üzerindeki etkileri ile insan hakları alanında çalışan sivil toplum kuruluşları arasında ağ kurma ve oluşturmaya ilişkin olanaklar ele alındı.

Toplantının ikinci bölümünde AB Eşitlik Komiseri Helena Dalli, Birleşmiş Miletler (BM) İnsan Hakları Savunucuları Özel Raportörü Mary Lawlor ve FRA Direktörü Michael O’Flaherty konuştu. Dalli, salgın sürecinin özellikle kırılgan grupları olumsuz anlamda daha çok etkilediğini belirterek, AB Komisyonu’nun çeşitli programları uygulamaya başladığını, 2020 yılında ırkçılığa karşı eylem planını yürürlüğe koyduğunu söyledi. Dalli, AB Komisyonu’nun eşitlik ilkesini Birlik genelinde tam olarak uygulamaya kararlı olduğunu vurguladı. Lawlor, başta Avrupa olmak üzere dünya çapında son dönemde insan hakları savunucuların zor bir süreçten geçtiğini, azınlıklar ve kırılgan grupları özellikle yakından takip ettiklerini ifade etti. O’Flaherty, FRA olarak 2021 yılında temel hakların daha da güçlenmesi için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

 
 
 

GALERİ