ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

ABTTF’den Yunanistan 2019 İnsan Hakları Raporu’na paralel rapor

01.04.2020

Paralel raporunda ABTTF, Batı Trakya Türk toplumunun insan ve azınlık hakları alanında yaşadığı sorunları dile getirdi.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan Yunanistan 2019 İnsan Hakları Raporu’ndaki Batı Trakya Türk toplumu ile ilgili açıklamalara yanıt niteliğinde paralel bir rapor hazırlayarak ABD’nin yetkili makamlarına iletti. ABTTF paralel raporunda, Batı Trakya Türk toplumunun yaşadığı sorunlar hakkında ayrıntılı bilgilendirmede bulundu ve ABD raporunda yer verilmeyen güncel gelişmeleri aktardı. 

Paralel raporunda ABTTF, Yunanistan’ın Batı Trakya Türk toplumunun etnik Türk kimliğini tanımadığının altını çizerek, isminde “Türk” kelimesi geçen derneklere izin vermediğini belirtti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 2007 ve 2008’de aldığı üç kararda, kapatılan İskeçe Türk Birliği ile Yunanistan mahkemelerince kaydedilmeyen Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği ve Meriç İli Azınlık Gençleri Derneği ile ilgili davalarda Yunanistan’ın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin örgütlenme özgürlüğünü düzenleyen 11. maddesini ihlal ettiği hükmüne vardığını not eden ABTTF, ancak aradan geçen yıllara rağmen Yunanistan’ın AİHM’nin söz konusu kararlarını halen uygulamadığını kaydetti. Bahse konu üç dernekle ilgili devam eden ulusal hukuk sürecini ayrıntılı olarak aktaran ABTTF, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin “Bekir Usta grubu davaları” adı altında AİHM’nin ilgili kararlarının uygulanmasını yakından denetlediğini aktardı. ABTTF, Yunanistan’dan “Bekir Usta grubu davaları”na ilişkin AİHM kararlarının uygulanmasına yönelik gerekli tüm tedbirleri daha fazla gecikmeden ivedilikle almasını talep etti.  

Eğitim konusuna ilişkin olarak ABTTF, Batı Trakya Türk toplumunun 1923 Lozan Antlaşması ile eğitim özerkliğine sahip olduğu ancak bu özerkliğin Yunan hükümetinin müdahaleleri ve çeşitli yasal düzenlemeler ile yıllar içerisinde tahrip edildiğini vurguladı. Özerk statüde olmalarına rağmen çift dilli Türk ilkokullarının ekonomik gerekçelerle kapatıldığını not eden ABTTF, 2008’de 194 olan Türk ilkokulu sayısının 2019-2020 eğitim-öğretim yılında 123’e düştüğünü kaydetti. Yunan hükümetinin Batı Trakya Türk toplumunun bölgede Türkçe ve Yunanca çift dilli anaokulları açılması yönündeki taleplerini reddettiğini belirten ABTTF, Batı Trakya Türk toplumu mensubu çocukların sadece Yunanca dilinde eğitim verilen devlet anaokullarına gitmek zorunda bırakıldığını dile getirdi. ABTTF, Yunanistan’ı Batı Trakya Türk toplumunun eğitim özerkliğini iade etmeye ve Türk toplumuna ait okullar içerisinde Türkçe-Yunanca çift dilli anaokullarının açılmasına izin vermeye çağırdı.

Din özgürlüğü konusunda ABTTF, Batı Trakya Türk toplumuna uluslararası antlaşmalarla kendi dini liderlerini seçme hakkının tanınmasına rağmen Batı Trakya Türk toplumunun seçtiği müftülerin Yunanistan tarafından halen tanınmadığının altını çizdi. Rodop Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif ve İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete aleyhinde “müftülük makamını gasp” suçlamasıyla birçok dava açıldığını not eden ABTTF, Şerif’in Kasım 2019, Mete’nin de Şubat 2020’de yargılandıkları davalarda hapis cezasına çarptırıldığını kaydetti. 

GALERİ