ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

20. Dr. Sadık Ahmet Futbol Turnuvası Duisburg’da büyük bir coşkuyla gerçekleşti

10.06.2014
Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu’nun (ABTTF) himayesinde geleneksel olarak düzenlenen Dr. Sadık Ahmet Futbol Turnuvası’nın 20’incisi Duisburg Batı Trakya Türkleri Eğitim ve Spor Derneği’nin ev sahipliğinde 8 Haziran 2014 tarihinde gerçekleştirildi. Batı Trakya Türk Azınlığı’nın lideri Dr. Sadık Ahmet’i anmak ve gelecek nesillere aktarmak amacı ile düzenlenen Dr. Sadık Ahmet Futbol Turnuvası’na merhum Dr. Sadık Ahmet’in oğlu Levent Sadık Ahmet ile Dr. Sadık Ahmet’in kurduğu Dostluk, Eşitlik, Barış(DEB) Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş katıldılar. ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu, ABTTF Sosyal, Kültürel ve Sportif Faaliyetler Sorumlusu Mehmet Hüseyin, ABTTF Saymanı İsmail Rüşüt ve ABTTF Yönetim Kurulu üyesi Sami Yusuf ile ABTTF Disiplin Kurulu Başkanı İsmail Aptioğlu’nun katıldığı turnuvaya üye derneklerimizden Viersen Batı Trakya Türkleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Schweinfurt Batı Trakya Türk Aile Birliği ile Troisdorf Batı Trakya Türkleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin yöneticileri iştirak ettiler.

Turnuvanın galibi Stuttgart ve Geniş Çevresi Batı Trakya Türkleri Aile Birliği!

Ev sahibi üye derneğimiz Duisburg Batı Trakya Türkleri Eğitim ve Spor Derneği’nin 10. kuruluş yıldönümünü olması dolayısı ile özel bir öneme sahip 20. Dr. Sadık Ahmet Futbol Turnuvası, 8 Haziran Pazar günü çeşitli sosyal alanların olduğu Wedau göl kenarı ve park alanında gerçekleştirildi. Dokuz üye derneğimizin, on futbol takımının yarıştığı turnuva sabahında ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu açış konuşması yaparak sporun birleştirici gücüne dikkat çekerek 20 yıldır düzenlenen Dr. Sadık Ahmet Futbol Turnuvası’nın asıl amacının Dr. Sadık Ahmet’in fikirlerini yaşatmak olduğunu ifade etti. Dr. Sadık Ahmet’in oğlu Levent Sadık Ahmet ve DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş da Dr. Sadık Ahmet Futbol Turnuvası’nın öneminin altını çizerek turnuvada yarışan tüm takımlara başarılar dilediler. Öğlen Mehter takımı gösterisi sırasında turnuvaya T.C. Düsseldorf Başkonsolosu Alattin Temür de katıldı, Başkonsolos bir selamlama konuşması gerçekleştirdi.

Gün boyu müzik ve çeşitli sosyal etkinlikler ile festivale dönüşen turnuvada 10 takım iki grup halinde mücadele etti. Maçlar sonunda Stuttgart ve Geniş Çevresi Batı Trakya Türkleri Aile Birliği turnuvada birinci gelerek kupanın sahibi oldu. Duisburg Batı Trakya Türkleri Eğitim ve Spor Derneği (1. Takım) turnuvanın ikincisi olurken Meschede Batı Trakya Türkleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği de üçüncülüğü kazandı.

Turnuva sonunda sıralama şöyle gerçekleşti:

1. Stuttgart ve Geniş Çevresi Batı Trakya Türkleri Aile Birliği
2. Duisburg Batı Trakya Türkleri Eğitim ve Spor Derneği (1. Takım)
3. Meschede Batı Trakya Türkleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği
4. Espelkamp Batı Trakya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği
5. Gütersloh ve Çevresi Yunanistan Batı Trakya Türkleri Kültür ve Aile Birliği
6. Halver Batı Trakya Türk Kültür Derneği
7. Duisburg Batı Trakya Türkleri Eğitim ve Spor Derneği (2. Takım)
8. Witten Batı Trakya Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
9. Feuchtwangen Batı Trakya Türk Kültür Derneği
10. Gütersloh Batı Trakya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği

Turnuvanın gol kralı ve en iyi kalecisi ise Espelkamp Batı Trakya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği'nin futbol takımı oyuncuları oldu.

Duisburg Batı Trakya Türkleri Eğitim ve Spor Derneği’miz 10. yılını kutladı

Turnuva, futbol müsabakalarının sonunda akşam düzenlenen kupa takdim töreni ve Kültür ve Aile gecesi ile devam etti. Gecede ev sahibi Duisburg derneğimizin başkanı Dr. Raif Bozacı tüm misafirleri selamladı. Ardından ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu, Dr. Sadık Ahmet’in anısına düzenlenen Dr. Sadık Ahmet Futbol Turnuvası’nın öneminin altını çizerek Dr. Sadık Ahmet’in kurduğu DEB Partisi’nin 25 Mayıs Avrupa Parlamentosu seçimlerinde tarihi bir başarıya imza atarak Dr. Sadık Ahmet’in mirasını en güzel şekilde sürdürdüğünü söyledi. DEB Partisi’nin seçimlerdeki başarısı dolayısı ile DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş’a teşekkür ederek Ali Çavuş’u tebrik etti. Habip Oğlu, DEB Partisi’nin seçimlerde elde ettiği başarının ve yeniden canlandırdığı mücadele ruhunun sürdürülmesi gerektiğini belirtti. Avrupa’da yaşayan Batı Trakya Türkleri de dahil olmak üzere herkesin üstüne düşeni yapması gerektiğini söyleyen Habip Oğlu, “Gün, birlik ve beraberlik günüdür” dedi.

Dr. Sadık Ahmet’in hayatını ve mücadelesini aktaran video gösteriminin ardından konuşan Levent Sadık Ahmet, Avrupa’da yaşayan Batı Trakya Türklerinin Dr. Sadık Ahmet’in mirasına sahip çıkarak yirmi yıldır aralıksız olarak gerçekleştirdiği futbol turnuvası ile Sadık Ahmet’in fikirlerini gelecek nesillere aktarması dolayısı ile teşekkür etti. Sadık Ahmet’in ailesi olarak Avrupa’daki Batı Trakya Türklerini hiç yalnız bırakmadıklarını belirten Levent Sadık Ahmet, babalarının mirasını yaşatmak için uğraş verdiklerini belirtti. Avrupa Parlamentosu seçimlerinde de Dr. Sadık Ahmet’in ailesi olarak DEB Partisi’ne tüm varlıkları ile destek verdiklerini söyleyen Levent Sadık Ahmet, Batı Trakya Türk Azınlığı’nın davaya sahip çıktığını söyledi.

DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, 25 Mayıs Avrupa Parlamentosu seçimlerine Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sesini duyurmak ve hem Atina’ya, hem Brüksel’e mesaj vermek amacıyla katıldıklarını ve seçimlerde büyük bir başarı elde ederek hedeflerini gerçekleştirdiklerini söyledi. Seçimlerde büyük bir başarı kazanacaklarına, Batı Trakya Türk Azınlığı’nın oyları ile DEB Partisi’ne destek çıkacağına inandıklarını söyleyen Ali Çavuş, seçimlerde Batı Trakya Türk Azınlığı’nın davaya sahip çıktığını söyledi. DEB Partisi olarak Almanya’ya iki kez gelerek dernekleri ziyaret ettiklerini Avrupa’daki Batı Trakya Türklerinin de desteklerini istediklerini belirten Ali Çavuş, DEB Partisi olarak seçim sonrasında da azınlığın davasına sahip çıktıklarını ispatlayacaklarını söyledi.

Şampiyon Stuttgart Derneği kupasını Levent Sadık Ahmet’in elinden aldı!

Kupa takdim töreninde şampiyon Stuttgart ve Geniş Çevresi Batı Trakya Türkleri Aile Birliği’ne Dr. Sadık Ahmet Kupası’nı Levent Sadık Ahmet, Federasyon kupasını ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu, birincilik kupasını ise DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş takdim etti. Turnuvanın ikincisi Duisburg Batı Trakya Türkleri Eğitim ve Spor Derneği (1. Takım) ile üçüncüsü Meschede Batı Trakya Türkleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’ne kupaları ev sahibi dernek tarafından takdim edildi.

Ege Folklor Ekibi ve Gütersloh Folklor Ekibinin sergiledikleri güzel performanslar ile devam eden gecede tüm misafirler Grup Atılganlar Orkestrası’nın eğlence dolu şarkıları ile hep birlikte eğlendiler.
GALERİ