ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

ABTTF Strazburg’a çalışma ziyareti gerçekleştirdi

26.06.2024

Batı Trakya’daki son gelişmeleri aktaran ABTTF Başkanı Fenerbahçe Derneği’nin kapatılması ve AP seçimlerinde DEB Partisinin elde ettiği başarının Türk toplumunun ulusal bütünlüğe tehdit olarak gösterilmesini gündeme taşıdı

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), 25-26 Haziran 2024 tarihlerinde Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Yaz Genel Oturumu’na paralel olarak Strazburg’a çalışma ziyaretinde bulundu. 

ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu’na ABTTF Uluslararası İlişkiler Direktörü Melek Kırmacı’nın eşlik ettiği çalışma ziyaretinde Habip Oğlu, AKPM üyesi parlamenterler ile yaptığı görüşmelerde Batı Trakya Türk toplumunun güncel sorunlarını dile getirdi.

Strazburg temasları çerçevesinde Habip Oğlu, anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin AKPM’deki temsilcileri ile görüşmelere ağırlık verdi; Batı Trakya’da yaşanan önemli gelişmeler hakkında AKPM Türk Heyeti’ni bilgilendirdi. Bu kapsamda Habip Oğlu, AKPM Türk Heyeti Başkanı AK Parti Milletvekili Yıldırım Tuğrul Türkeş ve AK Parti Milletvekilleri Mustafa Canbey, Meryem Göka; AKPM Türk Heyeti’ne CHP Milletvekilleri Namık Tan, Yunus Emre, Gökçe Gökçen ve Aysu Bankoğlu; MHP Milletvekili Konur Alp Koçak ve Pelin Yılık,  İYİ Parti Milletvekili Mehmet Akalın ile farklı zamanlarda görüşmeler gerçekleştirdi. 

Yaptığı görüşmelerde Habip Oğlu Batı Trakya Türk toplumunun dernek kurma özgürlüğünün ihlaline ilişkin olarak 16 yıldır uygulanmayı bekleyen Bekir Usta dava grubu hakkındaki son gelişmeleri aktardı, 11-13 Haziran tarihlerinde Bakanlar Komitesi’nin yaptığı incelemeden çıkan kararı paylaşarak Yunanistan’ın AİHM kararlarını uygulamayıp süreci uzatmaya yönelik bir strateji izlediğini belirtti. Batı Trakya Fenerbahçeliler Kültür ve Spor Derneği’nin mahkemece kapatılması kararının dernek kurma özgürlüğüne yapılmış başka bir ihlal olduğunu söyleyen Habip Oğlu, Bekir Usta dava grubu kararlarının uygulanması sağlanmadıkça benzer ihlallerin yaşanmaya devam edeceğini söyledi. 

Habip Oğlu, ayrıca son AP seçimlerini ve Batı Trakya Türk toplumunun siyasi partisi Dostluk, Eşitlik, Barış(DEB) Partisi’nin kazandığı oyların Batı Trakya’da Türk toplumunun ispatı niteliğinde olduğunu belirtti. Habip Oğlu, DEB Partisi’nin kazandığı seçim başarısının Yunanistan’da siyaset ve medyadaki yansımasına bakıldığında Türk toplumunun ulusal bütünlüğe bir tehdit olarak gösterildiğini söyledi. Habip Oğlu, Yunanistan’ın Batı Trakya Türk toplumunun varlığını ve kimliğini inkar ettiğinin altını çizerek siyaset ve ana akım medyada nefret söylemi ile ötekileştirilmeye devam ettiğini belirtti. 

GALERİ