ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

YDP Milletvekili Syrigos’tan Batı Trakya Türk toplumu ile ilgili gerçekleri çarpıtan ifadeler

21.06.2024

ABTTF Başkanı: “Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde DEB Parti’mize verdiğimiz oylarla partimizi Rodop ve İskeçe illerinde birinci parti yaparak ‘Türk’ olduğumuzu Syrigos gibi kimliğimizi inkar eden herkese açıkça gösterdik, bölgemizdeki varlığımızı ispatladık. Syrigos ve diğerleri ne kadar görmek istemeseler de gerçek olduğu gibi ortadadır: Biz Türk’üz ve ülkemizde varız!”

Yeni Demokrasi Partisi (YDP) Atina Milletvekili Angelos Syrigos, 17 Haziran 2024 tarihinde verdiği bir konferansta, 1923’te Türkiye ve Yunanistan arasında imzalanan Lozan Antlaşması’nın büyük bir kısmının 1923 yılındaki antlaşmalara atıfta bulunması dolayısıyla günümüzde bir önem taşımadığını ileri sürdü. 

Lozan Antlaşması’nın Türkiye’deki gayrimüslim azınlıklar ve Yunanistan’daki Müslüman azınlığın korunması ile ilgili hükümlerine atıfta bulunan Syrigos, Antlaşma’nın İstanbul’da etnik bir azınlığı, İstanbul Rumlarını, (Batı) Trakya’da ise dini bir azınlığı tanıdığını iddia etti. 

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Ülkemizin yöneticilerinin ve üst düzey siyasetçilerinin geçmişteki ezber açıklamalarını tekrarlayan Syrigos, Lozan Antlaşması’nı kendine göre ve keyfi şekilde yorumlayarak gerçek dışı iddialarda bulunuyor. 2024 Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde DEB Parti’mize verdiğimiz oylarla partimizi Rodop ve İskeçe illerinde birinci parti yaparak ‘Türk’ olduğumuzu kimliğimizi inkar eden herkese açıkça gösterdik, bölgemizdeki varlığımızı ispatladık. Syrigos’un da mensubu olduğu ülkemizin iktidar partisi Arnavutluk vatandaşı birini Arnavutluk’taki Yunan azınlığa mensup olduğu için listesinden aday gösterip AP’ye seçtiriyor ama söz konusu Yunan ve AB vatandaşı olan bizler olunca Türk kimliğimiz inkar ediliyor. Syrigos ve diğerleri ne kadar görmek istemeseler de gerçek olduğu gibi ortadır: Biz Türk’üz ve ülkemizde varız!” dedi.

GALERİ