ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

ABTTF, Dr. Sadık Ahmet’in hayatını konu alan filmin galasına katıldı

31.01.2024

Batı Trakya Türk toplumunun lideri merhum Dr. Sadık Ahmet’in hayatının konu edildiği TRT ortak yapımı “Sadık Ahmet - Büyük Mücadelenin Hikayesi” filminin gala gösterimi 30 Ocak 2024 Salı akşamı İstanbul’da Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. 2 Şubat 2024 tarihinde tüm Türkiye’de sinemalarda vizyona girecek filmin Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu’nu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu iştirak etti. 

TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı’nın ev sahipliğinde düzenlenen galaya Edirne Valisi Yunus Sezer, Kırklareli Valisi Birol Ekici, T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, T.C. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, Dr. Sadık Ahmet’in kurucusu olduğu Dostluk Eşitlik Barış Partisi (DEB)  Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, Kozlukebir Belediye Başkanı Erdem Hüseyin, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsiller Derneği (BTAYTD) Başkanı Dr. Hüseyin Baltacı, Gümülcine Türk Gençler Birliği (GTGB) Başkanı Sedat Hasan, Batı Trakya Azınlığı Kültür ve Eğitim Şirketi (BAKEŞ) Genel Müdürü Dr. Pervin Hayrullah, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Genel Başkanı Hasan Küçük, Batı Trakya Fenerbahçeliler Kültür ve Spor Derneği Mümin Hasan, Dr. Sadık Ahmet’in ailesi, film ekibi ve kültür sanat dünyasından çok sayıda davetli katıldı.

Gecenin sonunda Dr. Sadık Ahmet ailesi adına konuşan Levent Sadık Ahmet, filmin tüm Türk dünyasında kıvılcım bekleyen o Türk kalplerine bir kıvılcım olacağını belirterek, bu çok anlamlı günde kendisi ve ailesini yalnız bırakmadıkları için tüm davetlilere, filmde emeği geçen, katkısı dokunan başta TRT olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti. 

Gala öncesi düzenlenen basın toplantısında konuşan TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, Dr. Sadık Ahmet’in Batı Trakya Türklerinin lideri konumunda olduğuna işaret ederek, TRT’nin ortak yapımlarda bir derdi ve misyonu olan işler yapmaya gayret ettiğini, o misyon yüklü işlerden sonuncusunun Sadık Ahmet filmi olduğunu kaydetti. Mücadelesiyle örnek teşkil etmiş ve Türk milletinin asla yok sayılmayacağını dünyaya haykırmış bir karakter olan Dr. Sadık Ahmet’in hayatının beyaz perdeye aktarılmasının gurur verici olduğunu belirten Sobacı, Sadık Ahmet filminin aynı zamanda Türk kimliğinin gölgelenmesine asla izin verilmeyeceğinin TRT açısından bir ilanı olduğunu ifade etti.

Yapımı MCG Film Medya tarafından üstlenilen, Mert Dikmen’in senaryosunu yazdığı ve Hakan Yonat’ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Dr. Sadık Ahmet’i ünlü oyuncu Turgay Aydın canlandırıyor. Edirne’de çekilen film, ömrünü Batı Trakya Türklerinin hakları için mücadeleye adayan Gümülcine doğumlu Dr. Sadık Ahmet’in yaşamı gözler önüne seriyor.

Filmin başrollerinde Dr. Sadık Ahmet’i canlandıran Turgay Aydın’ın yanı sıra Nur Fettahoğlu, Erkan Can, Ozan Akbaba, Renan Bilek, İlker Aksum, Taner Rumeli, Burak Satıbol, Uğur Yücel, Erdal Beşikçioğlu, Suzan Kardeş ve Doğukan Güngör yer alıyor.
 

GALERİ