ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Eğitim, Din İşleri ve Spor Bakanı Pierrakakis, İstanbul’da Rum Ortodoks azınlığın okullarının durumu hakkında bilgi aldı

01.12.2023

ABTTF Başkanı: “Ülkemizin anavatan olarak yurt dışında yaşayan Rum Ortodoks azınlıklarına sahip çıkması gayet normal. Ancak Bakan Pierrakakis’in anavatanımız Türkiye’deki Rum Ortodoks azınlığı ile aynı kaderi paylaşan Yunan vatandaşı Batı Trakya Türk toplumunun eğitim alanında yaşadığı sorunlara karşı da aynı hassasiyeti göstermesini bekliyor, 7 Aralık’ta Atina’daki Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyi toplantısında toplumumuzun azınlık eğitimiyle ilgili haklı taleplerine ilişkin bizleri sevindirecek sürpriz açıklamalarda bulunmasını umuyor ve diliyoruz.” 

Ülkemiz Yunanistan Eğitim, Din İşleri ve Spor Bakanı Kiryakos Pierrakakis, Rum Ortodoks azınlığın okullarının durumu hakkında bilgi edinmek ve Yunanca eğitimin karşılaştığı sorunlar ile bunların iyileştirilmesi için en uygun çözümleri görüşmek üzere İstanbul’a bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

İstanbul’daki Rum Ortodoks azınlığa ait okulların müdürlerinin yanı sıra bu okullarda eğitimi destekleyen dernek ve kuruluşların temsilcileriyle görüşen Pierrakakis, ziyareti sırasında birçok konuyu öğrenme fırsatı bulduğunu, Eğitim, Din İşleri ve Spor Bakanlığı’nın Yunan soydaş topluluklarının eğitim ihtiyaçlarını desteklemeye devam edeceğini kaydetti. Pierrakakis İstanbul ziyareti sırasında Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos ile de özel bir görüşme gerçekleştirdi. 

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Ülkemizin Eğitim, Din İşleri ve Spor Bakanı Pierrakakis yapılması gerekeni yapıyor. Ülkemizin anavatan olarak yurt dışında yaşayan Rum Ortodoks azınlıklarına sahip çıkması gayet normal. Ancak Pierrakakis’in anavatanımız Türkiye’deki Rum Ortodoks azınlığı ile aynı kaderi paylaşan Yunan vatandaşı Batı Trakya Türk toplumunun eğitim alanında yaşadığı sorunlara karşı da aynı hassasiyeti göstermesini bekliyoruz. Anavatanımızın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5. Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyi toplantısı için kalabalık bir heyetle 7 Aralık’ta Atina’da olacak. Bu toplantıda toplumumuzun eğitim sorunları ve taleplerimiz de gündeme gelecek. Bizler, Lozan Antlaşması ile teminat altına alınan ancak çeşitli yasa ve uygulamalarla bugün pratikte uygulanmayan eğitim özerkliğimizin iadesini talep ediyoruz. İskeçe Türk Azınlık Ortaokulu ve Lisesi’nde mevcut dersliklerin yetersiz olması nedeniyle yeni okul binası inşa edilmesi ve Batı Trakya’da çift dilli Türk azınlık anaokulları açılması talebimize yetkili makamların olumlu yanıt vermesini istiyoruz. Bakanı Pierrakakis’in Atina’daki toplantıda toplumumuzun azınlık eğitimiyle ilgili haklı taleplerine ilişkin bizleri sevindirecek sürpriz açıklamalarda bulunmasını umuyor ve diliyoruz.” dedi. 

GALERİ