ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

SYRIZA Milletvekili Katrugalos’tan Batı Trakya Türk toplumu mensuplarının kendilerini tanımlama hakkına dair açıklama

01.02.2023

ABTTF Başkanı: “Katrugalos’a SYRIZA Partisi olarak seçimleri kazanıp iktidara gelmeleri halinde kapatılan üç derneğimizin tabelalarını nasıl olur da tekrar yerine geri asarız diye çaba göstermeleri ve söylemlerini eyleme geçirme çağrısında bulunuyorum.”

Ülkemiz Yunanistan’daki ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifak (SYRIZA) Dışişleri Bölüm Başkanı ve Atina Milletvekili Yorgos Katrugalos, Siros adasında partisi tarafından düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada Batı Trakya Türk toplumuna da değindi.

Gündem gazetesinin haberine göre Batı Trakya’daki azınlığın Lozan Antlaşması’na göre Müslüman azınlık olarak kabul edildiğini ileri süren Katrugalos, herkesin kendini istediği gibi tanımlama hakkına sahip olduğunu ifade etti.

Konuşmasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) İskeçe Türk Birliği ile ilgili kararına da atıfta bulunan Katrugalos, söz konusu AİHM kararının herkesin kendini istediği gibi tanımlayabileceğini söylediğini ancak (Batı Trakya’daki) azınlığın özelliğini değiştirmediğini kaydetti. 

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “SYRIZA Milletvekili Katrugalos, Lozan Antlaşması’nı taraflı bir şekilde yorumlayarak gerçekleri çarpıtıyor. Kendisinin de çok iyi bildiği gibi Lozan Antlaşması’nda İstanbul, Gökçeada ve Bozcaada’daki azınlık için ‘gayrimüslim’ azınlık ifadesi kullanılıyor. Onun iddia ettiği gibi Batı Trakya’daki azınlık ‘Müslüman’ azınlık ise İstanbul, Gökçeada ve Bozcaada’daki azınlık da gayrimüslim azınlık, Rum azınlık değil zira Lozan Antlaşması öyle diyor! Katrugalos konuşmasında, AİHM’nin İskeçe Türk Birliği ile ilgili verdiği karar ile herkesin kendini istediği gibi tanımlama hakkını teyit ettiğini söylüyor ancak ülkemiz yaklaşık 15 yıldır söz konusu kararı ısrarla uygulamıyor, uluslararası hukuku hiçe sayıyor. Öte yandan Katrugalos’a sadece İskeçe Türk Birliği’nin değil Gümülcine Türk Gençler Birliği ve Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği’nin de yine aynı gerekçeyle yani isimlerindeki ‘Türk’ kelimesi nedeniyle 1980’lerde ülkemiz makamları tarafından var iken kapatıldıklarını hatırlatmak isterim. Katrugalos’a SYRIZA Partisi olarak seçimleri kazanıp iktidara gelmeleri halinde kapatılan üç derneğimizin tabelalarını nasıl olur da tekrar yerine geri asarız diye çaba göstermeleri ve söylemlerini eyleme geçirme çağrısında bulunuyorum.” dedi. 

*Fotoğraf: www.anadoluimages.com 

GALERİ