ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Batı Trakya Fenerbahçeliler Derneği’nin iptali için dava

24.10.2022

ABTTF Başkanı: “Bölgemizden biri olan Kakulidis, ortada sanki bir sorun varmış gibi göstererek bölgemizdeki barış içerisinde bir arada yaşama kültürüne zarar vermektedir. Kakulidis, her şeyden önce bir sivil toplum kuruluşu başkanı olarak sorumlu davranmalı, açıklamalarında bölgemizde ötekileştirmeyi değil dostluk ve kardeşliği teşvik etmelidir.”

Rodop İli Kafkasköy Pontus Spor Birliği Başkanı Mihalis Kakulidis, 11 Ekim 2022 tarihinde Gümülcine’de resmi olarak kurulan Batı Trakya Fenerbahçeliler Derneği’nin isminde yer alan “Batı Trakya” ifadesi nedeniyle derneğin mahkeme onayının geri alınması için yasal işlem başlatacağını açıkladı.

Yunan basınında yer alan haberlere göre “Batı Trakya” isimli bir derneğe izin verilmesinin kabul edilemez olduğunu belirten Kakulidis, mahkemeye şikayette bulunup kararın iptal edilmesini isteyeceğini söyledi.

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Spor, ön yargıları reddeder ve birleştirici özelliğe sahiptir. Doğrudan sporun içindeki bir kişi olan Kakulidis’in yasal tüm prosedürleri tamamlayarak resmi olarak kurulmuş bir derneğe karşı bu tutumu sporun bu güzel özelliklerine tamamen aykırıdır. Bölgemizden biri olan Kakulidis, ortada sanki bir sorun varmış gibi göstererek bölgemizdeki barış içerisinde bir arada yaşama kültürüne zarar vermektedir. Kaldı ki Kakulidis kendisiyle çelişiyor zira ülkemiz Yunanistan’da başkanlığını yaptığı derneğin isminde yer alan ‘Pontus’ diye bir bölge yok. Ayrıca Kakulidis açıklamasında, ‘Bu spor kulübünün onayına imza atan her kimse derhal Gümülcine’den uzaklaştırılmalıdır’ diyerek bir devlet memuru olan hakimi de tehdit ediyor. Kakulidis, her şeyden önce bir sivil toplum kuruluşu başkanı olarak sorumlu davranmalı, açıklamalarında bölgemizde ötekileştirmeyi değil dostluk ve kardeşliği teşvik etmelidir.” dedi.

GALERİ