ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

ECRI, 6. Yunanistan raporunu yayımladı

26.09.2022

Avrupa Konseyi Irkçılık ve Hoşgörüsüzlükle Mücadele Komisyonu (ECRI), 22 Eylül 2022 tarihinde Yunanistan’la ilgili 6. ülke raporunu yayımladı. 

ECRI’nin Kasım 2021’de Yunanistan’a yaptığı ziyaretin ardından hazırladığı 6. Ülke raporu, Yunanistan’da Mart 2022’ye kadar olan gelişmeleri içeriyor. Raporda, 6. döngüde tüm üye Devletler için geçerli üç ortak başlık olan etkili eşitlik ve haklara erişim, nefret söylemi ve nefret temelli şiddet ile uyum ve katılım altında Yunanistan inceleniyor.

Raporunda Yunanistan’ın 2020’de kabul edilen ırkçılık ve hoşgörüsüzlüğe karşı ulusal eylem planının olumlu bir adım olduğunu ancak 2014’te yayımlanan bir önceki raporundaki konuyla ilgili tavsiyesinin kısmi olarak uygulamaya geçirildiğini not eden ECRI, devam eden eşitsizlikler ve polislik faaliyetlerindeki ırkçılıkla ilgili endişelerini dile getiriyor.

Yunanistan’daki eşitlik birimi olan Kamu Denetçisi’nin (Ombudsman) mahkemede ayrımcılık veya hoşgörüsüzlük mağdurlarına yasal temsil sağlama, stratejik davaları takip etme veya vakaları mahkemelere taşıma yetkinliğinden hala yoksun olduğunun belirtildiği ECRI raporunda, ülkede sıklıkla görülen nefret söyleminin zaman zaman politikacılar ve hatta devlet görevlilerinden de geldiğine dikkat çekiliyor.

Raporda, Yunan Polisi tarafından toplanan istatistiklere göre 2020’de 51 nefret söylemi vakasının yaşandığını, bunun 34’ünün çevrim içi gerçekleştiği not edilerek, Yunanistan’da nefret söylemine dair çok az sistematik veri toplamanın olduğunu kaydediliyor. ECRI Yunanistan’a, çevrim içi dahil nefret söylemi vakaları için kamuoyunu bilinçlendirme kampanyaları eşliğinde kapsamlı bir izleme sistemi oluşturmasını tavsiye ediyor. 

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), 2021 yılında 6. Yunanistan ülke raporunun hazırlık sürecine aktif olarak katılmıştı. Yunanistan’da Batı Trakya Türk toplumuna karşı ayrımcılık, ırkçılık ve nefret söylemi hakkında ECRI’ye yazılı bildirimde bulunan ABTTF, ECRI’nin Kasım 2021’de Yunanistan’a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Atina’da sivil toplum kuruluşları ile gerçekleştirdiği toplantıya iştirak ederek burada Türk kimliğinin inkarı, örgütlenme özgürlüğü, din özgürlüğü, eğitim ve nefret söylemi/nefret temelli saldırılar başlıkları altında Batı Trakya Türk toplumunun güncel ve kronikleşen sorunları hakkında bir sunum yapmıştı.

GALERİ