ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek canlı yayında ölümle tehdit edildi

16.09.2022

ABTTF Başkanı: “Avrupa’da yaşayan Batı Trakya Türklerinin temsilcisi ABTTF olarak milletvekilimiz Hüseyin Zeybek’in alenen ölümle tehdit edilmesini şiddetle kınıyoruz. Ülkemizde son dönemde siyaset ve medyada Batı Trakya Türk toplumuna karşı giderek artan nefret söylemi ve toplumumuzun temsilcilerinin hedef gösterilmesinin sonucu olarak bu vahim olay yaşanmıştır.”

İskeçe SYRIZA Milletvekili Hüseyin Zeybek, İskeçe’den yayın yapan yerel Next TV’de canlı yayınlanan “Anihti Grami (Açık Hat)” programına telefonla bağlanan bir izleyici tarafından ölümle tehdit edildi. 

12 Eylül 2022 tarihinde yayınlanan programa telefonla bağlanan kişi, Zeybek’e hakaretler savurarak kendisini öldürmekle tehdit etti.

Milletvekili Hüseyin Zeybek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla hem kendisini tehdit eden kişiyi hem de programı sunan gazeteci Panos Papadopulos’u kınadı. Sunucunun vatandaşın açıklamalarını kınamak yerine onunla sohbeti devam ettirdiğini belirten Zeybek, canlı yayında hayatına yönelik tehditler almasının tüm sınırları aştığını, medyanın esas rolünün kin ve nefreti değil demokrasiyi savunmak olduğunu ifade etti. Zeybek, “Artık herkes sorumluluklarını üstlensin...” dedi.

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Avrupa’da yaşayan Batı Trakya Türklerinin temsilcisi ABTTF olarak milletvekilimiz Hüseyin Zeybek’in alenen ölümle tehdit edilmesini şiddetle kınıyoruz. Ülkemizin savcılarını göreve davet ediyor, olayın ivedilikle soruşturulmasını ve faillerin hak ettikleri cezaya çarptırılmalarını bekliyoruz. Ülkemizde son dönemde siyaset ve medyada Batı Trakya Türk toplumuna karşı giderek artan nefret söylemi ve toplumumuzun temsilcilerinin hedef gösterilmesinin sonucu olarak bu vahim olay yaşanmıştır. Keza milletvekilimiz Zeybek, aldığı ölüm tehdidi hakkında bir Türk televizyon kanalına verdiği röportajın ardından bu kez iktidardaki Yeni Demokrasi Partisi Milletvekili Tasos Hacivasiliu tarafından hedef gösterilmiş, Hacivasiliu, Zeybek’in kullandığı ‘Türk azınlık’ ifadesinin kabul edilemez olduğunu belirtmiştir. Bu kadarı da artık pes! Bir insanın kendi etnik kökenini ifade etmesi en temel hakkı! Buna kimse karışamaz. Nasıl İstanbul’da yaşayan Rum Ortodoks azınlık Rum ise Batı Trakya’da yaşayan bizler de Türk’üz ve yüz yıllardır ülkemiz Yunanistan’da ‘Türk’ olarak yaşıyoruz.” dedi.

*Fotoğraf: www.milletgazetesi.gr

GALERİ