ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandros Papaioannou’dan çelişkili açıklama

27.07.2022

ABTTF Başkanı: “Ülkemiz bölgemizdeki Türk ilkokullarının kapatılmasında Yunanistan genelindeki uygulamayı esas alarak öğrenci sayısı azlığı nedeniyle mi okullarımızı kapatıyor, yoksa mütekabiliyet ilkesini kötüye kullanarak Türkiye’de Ortodoks Rum toplumunun ilköğretim okullarının sayısının az oluşu nedeniyle bölgemizde ilkokullarımızı kapatmak için bahane mi arıyor?” 

Ülkemiz Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandros Papaioannou, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Batı Trakya Türk toplumuna ait 4 ilkokulun kapatılacak olmasına ilişkin olarak anavatanımız Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın 22 Temmuz 2022 tarihli cevabına ilişkin olarak yaptığı açıklamada Ankara’yı gerçeği tersine çevirmekle suçlayarak Türkiye’nin açıklamasını tümüyle reddettiğini belirtti.

22 Temmuz’daki açıklamasında Türkiye, Batı Trakya’da 4 ilkokulun kapatılması kararını kınamış, Batı Trakya Türk toplumuna ait ilkokulların “geçici durdurma” yoluyla kapatılmasına yönelik Yunanistan’ın uyguladığı politikanın sistematik bir hal aldığını belirtmişti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Papaioannou, Batı Trakya’da kapatılan 4 Türk ilkokuluna ek olarak Doğu Makedonya-Trakya Bölgesi’nde 29 devlet ilkokulunun da kapatılması kararı alındığını belirtti. Okulların faaliyetini askıya alma kararının Yunanistan genelinde tamamen aynı kriterlerle, yani öğrenci sayısı asgari dokuz (9) öğrenci eşiğinin altına düştüğünde verildiğini belirten Papaioannou, Türkiye’yi yanıltıcı söylemde bulunmakla itham ederek Yunanistan’ın  Trakya'daki Müslüman Azınlık ifadesiyle Batı Trakya Türk toplumunun tüm Yunan vatandaşları gibi özgürlüklerinden ve haklarından tam anlamıyla yararlandığını ileri sürdü.

Papaioannou, Türkiye’deki Ortodoks Rum toplumuna ait olmak üzere İstanbul’da 3, Gökçeada’da ise 1 olmak üzere yalnızca 4 ilköğretim okulunun bulunduğunu belirterek bu durumun Yunanlıların atalarının topraklarından şiddetli ve sistemli bir şekilde köklerinden koparılması sonucu olduğunu ileri sürdü. Buna karşılık Papaioannou, Batı Trakya’da ise bir sonraki eğitim-öğretim yılında 99 ilkokulun faaliyete geçeceğini belirtti.  

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Ülkemiz Dışişleri Bakanı Sözcüsü’nün yaptığı açıklama oldukça çelişkili. Zira Bakanlık Sözcüsü Papaioannou, 4 ilkokulumuzun daha kapatılacak olması kararına gerekçe olarak Yunanistan genelinde öğrenci sayısı 9’dan az olan tüm ilkokulların faaliyetlerinin durdurulduğunu belirterek önümüzdeki yıl Doğu Makedonya-Trakya Eyaleti’nde kapatılacak devlet ilköğretim okullarının rakamını veriyor. Öte yandan Papaioannou, 2008’den 2022’ye 194’ten 99’a düşen ilkokul sayımızda hızlı düşüşü göz ardı ederek Türkiye’de Ortodoks Rum toplumunun yalnızca 4 ilköğretim okulunun bulunduğuna dikkat çekerek bölgemizde 99 ilkokulun faaliyette olması karşısında Türkiye’ye ithamda bulunuyor. Bu noktada Papaioannou’ye şunu sormak isterim. Ülkemiz bölgemizdeki Türk ilkokullarının kapatılmasında Yunanistan genelindeki uygulamayı esas alarak öğrenci sayısı azlığı nedeniyle mi okullarımızı kapatıyor, yoksa mütekabiliyet ilkesini kötüye kullanarak Türkiye’de Ortodoks Rum toplumunun ilköğretim okullarının sayısının az oluşu nedeniyle bölgemizde ilkokullarımızı kapatmak için bahane mi arıyor?” açıklamasında bulundu.

GALERİ