ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

AB Komisyonu’ndan Yunanistan’daki tarım üreticilerine mali destek 

10.02.2022

ABTTF Başkanı: “Umarız hükümet, geçimini büyük oranda tarımdan ve bilhassa tütün üretiminden sağlayan Batı Trakya Türk toplumuna karşı yine ayrımcılık yapmaz, hibe desteğinin dağıtımında toplumumuza mensup tütün üreticilerini bu kez dışlamaz.” 

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Yunanistan’da Kovid-19 salgınından ve salgının yayılmasını önlemek için uygulanan kısıtlayıcı önemlerden olumsuz etkilenen belirli tarım üreticilerini desteklemek için 31,5 milyon avro tutarındaki mali destek programını onayladı.

Program kapsamında söz konusu mali yardımın doğrudan hibeler şeklinde incir, lavanta, zeytin, patates, mandalina ve tütün üreticilerine yararlanıcı başına 290 bin avroyu geçmemek şartıyla en geç 30 Haziran 2022’ye kadar dağıtılması öngörülmektedir. 

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “AB Komisyonu’nun mali destek kararı, Kovid-19 salgını nedeniyle son iki yıldır maddi anlamda oldukça zor günler geçiren ülkemiz Yunanistan’daki tarım üreticileri için oldukça sevindirici bir gelişme. Umarız hükümet, geçimini büyük oranda tarımdan ve bilhassa tütün üretiminden sağlayan Batı Trakya Türk toplumuna karşı yine ayrımcılık yapmaz, hibe desteğinin dağıtımında toplumumuza mensup tütün üreticilerini bu kez dışlamaz. Toplumumuza mensup meclisteki milletvekillerimiz ile yerel ve eyalet düzeyindeki siyasetçilerimizin hibelerin Batı Trakya’da adil bir şekilde dağıtılmasında üzerlerine düşeni yapacağına ve konunun takipçisi olacağına inanıyoruz.” dedi.
 

GALERİ