ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

ABTTF, Dr. Sadık Ahmet’in doğum gününde düzenlenen anma programına katıldı

10.01.2022

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), 7 Ocak 2022 tarihinde Ankara’da anavatan Türkiye Cumhuriyeti Turizm ve Kültür Bakanlığı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Batı Trakya Türklerinin unutulmaz önderi merhum Dr. Sadık Ahmet için doğumunun 75. yılında düzenlenen anma programına katıldı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen ve Dr. Sadık Ahmet anısına hazırlanan kitabın tanıtımının yapıldığı “Doğumunun 75. Yılında Dr. Sadık Ahmet’i Anma” başlıklı programa ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu ve ABTTF Onursal Başkanı Cafer Alioğlu iştirak etti.

Dr. Sadık Ahmet’in yaşamı boyunca Batı Trakya Türk toplumunun demokratik hak ve özgürlükleri için yaptığı mücadelesinin anlatıldığı anma programına; T.C. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, T.C. Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Araştırma Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Kamil Aydın, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, TBMM Eski Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Köksal Toptan, YTB Başkanı Abdullah Eren, Dr. Sadık Ahmet’in ailesi ve aralarında çok sayıda Batı Trakyalı Türk’ü katıldı.
 
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan anma programa bir mesaj gönderdi. Erdoğan mesajında, Dr. Sadık Ahmet’in hak ve özgürlük mücadelesiyle sadece Batı Trakya Türklerine değil tüm Türk-İslam coğrafyasına ve mazlum halklara ilham kaynağı olduğuna dikkat çekerek, Batı Trakya Türkleri gasp edilen haklarına tamamen kavuşana kadar bu mücadelenin bitmeyeceğini ve nesilsen nesile, gönülden gönüle kutlu bir meşale gibi taşınmaya devam edeceğini kaydetti. Erdoğan, 84 milyon olarak Türkiye’nin tüm imkanlarıyla Batı Trakya Türklerini desteklemeyi, onlara sahip çıkmayı sürdüreceğini söyledi.  

Dr. Sadık Ahmet’e ait kişisel eşyaların da konferans salonunun dışında sergilendiği programda, onun hayatı ve mücadelesini anlatan videonun gösterimi yapıldı. Dr. Sadık Ahmet’in sevdiği türküler Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu sanatçıları tarafından seslendirilirken Batı Trakya Türk öğrencileri onun anısına yazılan marşı söyledi. 

Anma programında; Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, T.C. Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, YTB Başkanı Abdullah Eren, AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Araştırma Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, TBMM Eski Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Köksal Toptan, Dostluk Eşitlik Barış Partisi (DEB) Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, Dr. Sadık Ahmet’in oğlu Levent Sadık Ahmet ve “Dr. Sadık Ahmet” isimli kitabın editörlüğünü yapan Doç. Dr. Nilüfer Erdem birer konuşma yaptı. 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile YTB’nin ortaklaşa hazırladığı “Doktor Sadık Ahmet” isimli kitapta, akademisyen ve uzmanların makaleleri ile Dr. Sadık Ahmet ile ilgili birçok kişiyle yapılan röportajlar yer alıyor.

Anma programı çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

*Foto: www.ytb.gov.tr

GALERİ