ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

ABTTF, AGİT insani boyut seminerine katıldı

18.11.2021

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), 16-17 Kasım 2021 tarihlerinde Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi (ODIHR) tarafından düzenlenen “Kadın ve Kızlara Karşı Şiddetin Önlenmesi ve Mücadelesi’’ başlıklı insani boyut seminerine katıldı. Hibrit formatta gerçekleşen seminere ABTTF Brüksel Temsilciliği’nden Deniz Servantie iştirak etti.

AGİT/ODIHR Direktörü Matteo Meccaci ve AGİT Dönem Başkanı İsveç’in AGİT Nezdindeki Daimi Temsilcisi, Büyükelçi Ulrika Funered’ın açılış konuşmalarıyla başlayan seminerde, insan haklarının ciddi bir ihlali olan kadın ve kızlara karşı şiddetin önlenmesi için AGİT’in ilgili taahhütleri ile uluslararası insan hakları standartlarının uygulanması tartışıldı.

Seminerin “Siyasi ve kamusal yaşamda kadına karşı şiddet” başlıklı ikinci çalışma grubu oturumunda söz alan ABTTF, Batı Trakya Türk toplumuna mensup kadınların kurduğu Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği ve İskeçe İli Türk Kadınları Kültür Derneği’nin ulusal mahkemeler  tarafından halen kaydedilmediğini belirterek, Yunanistan’ın 2001 yılında kurulan Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği ile ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 2008 tarihli kararını halen uygulamadığını kaydetti. ABTTF, söz konusu derneklerin isimlerinde geçen “Türk” kelimesi gerekçe gösterilerek kaydedilmemesi nedeniyle bölgedeki Batı Trakya Türk kadınlarının kamusal yaşama katılmalarının önünde engel yaratıldığını ifade etti. ABTTF, Yunan makamlarına etnik veya dini kimlik ve toplumsal cinsiyet farkı gözetmeksin tüm vatandaşlara eşit fırsatları sağlama çağrısında bulundu.  

Yanıt hakkını kullanan Yunanistan’ın AGİT Nezdinde Daimi Temsilciliği, Yunan devletinin Batı Trakya Türk toplumuna dair resmi görüşünü tekrar ederek, Yunanistan’ın Batı Trakya’da yalnızca “Müslüman azınlığı” tanıdığını ve Yunan anayasası tarafından örgütlenme özgürlüğünün korunduğunu ileri sürdü. 

GALERİ