ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Yunanistan AİHM’de hakkında en fazla şikayet olan on ülke arasında

04.11.2021

ABTTF Başkanı: “Ülkemizi AİHM’de temsil eden yargıç Yannis Ktistakis’in de açıkça ifade ettiği üzere ülkemiz, Batı Trakya Türk derneklerinin yer aldığı Bekir Usta ve Diğerleri Dava Grubu ile ilgili aleyhindeki AİHM kararlarını ivedilikle uygulayarak, kendisi açısından 13 yıldır devam eden bu zafiyete son vermelidir.” 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) yargıcı Yannis Ktistakis, çevrim içi düzenlenen bir panelde yaptığı konuşmada, Yunanistan’ın on yılı aşkın süredir uygulamadığı aleyhindeki AİHM kararları arasında Batı Trakya Türk toplumuna ait derneklerle ilgili olanların da yer aldığını söyledi. 

Gündem gazetesinin haberine göre Ktistakis, Yunanistan’ın AİHM’de aleyhinde en çok dava açılan ilk on ülke arasında yer aldığını belirterek, Yunanistan açısından aleyhindeki AİHM kararlarının ulusal mahkemeler tarafından uygulanmamasının büyük bir zafiyet teşkil ettiğini kaydetti.

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “AİHM yargıcı Yannis Ktistakis, ülkemizin AİHM karnesinin ne denli zayıf olduğunu rakamlarla ortaya dökerek, bu durumun AB üyesi olan ülkemize yakışmadığını söylüyor. Bizlerin yıllardır dile getirdiği ancak ülkemizin ısrarla görmezden geldiği bu gerçeğin AİHM’de ülkemizi temsil eden bir yargıç tarafından açıkça ifade edilmesi önemli. Ülkemiz, Batı Trakya Türk derneklerinin yer aldığı Bekir Usta ve Diğerleri Dava Grubu ile ilgili aleyhindeki AİHM kararlarını ivedilikle uygulayarak, kendisi açısından 13 yıldır devam eden bu zafiyete son vermelidir.” dedi.

*Kaynak: www.gundemgazetesi.com

GALERİ