ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Atina’da hala bir Müslüman mezarlığı yok

08.10.2021

ABTTF Başkanı: “Ülkemiz Yunanistan’a din ve ibadet özgürlüğü alanındaki yükümlülüklerini hatırlatarak, Yunan makamlarını Selanik’te yaşayan Batı Trakya Türklerinin cami ve mezarlık başvurularına ivedilikle olumlu yanıt vermeye davet ediyoruz.” 

Yunanistan’ın başkenti Atina’da hala bir Müslüman mezarlığı bulunmuyor. 2005 yılında Attika bölgesinde Müslüman mezarlığı açılması için bir arazi tahsis edilmiş olmasına rağmen Yunan makamları tarafından bugüne kadar konuyla ilgili bir adım atılmadı. Mezarlık başvurusu Yunanistan Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı’nın tozlu raflarında beklemeye devam ediyor. 

Yunanistan Müslümanlar Birliği de yüz binlerce Müslüman’ın yaşadığı Atina’da bir Müslüman mezarlığı açılmasına yönelik Bakanlığın hiçbir adım atmamasını eleştirdi.

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Yüz binlerce Müslüman’ın yaşadığı başkent Atina’da hala bir Müslüman mezarlığının bulunmaması ülkemiz demokrasisi açısından utanç verici olup ülkemizin din özgürlüğü alanındaki yükümlüklerini yerine getirme konusunda önünde kat etmesi gereken daha çok yol olduğunun ispatıdır. Atina’da olduğu gibi binlerce Batı Trakya Türk’ünün de yaşadığı ülkemizin ikinci büyük şehri Selanik’te de bir Müslüman mezarlığı ve hatta ibadete açık bir cami bile yoktur. Atina ve Selanik’te yaşayan Müslümanlar cenazelerini Yunanistan’ın Müslüman mezarlığı bulunan tek bölgesi Batı Trakya’da ya da kendi ülkelerinde defnetmek zorunda kalmaktadır. Bu durum cenaze sahipleri için hem maddi hem de manevi anlamda büyük sorunlar doğurmaktadır. Ülkemizin makamları, Atina ve Selanik’te yaşayan binlerce Müslüman’ın talebine daha fazla sessiz kalmayı bırakarak, her iki şehirde de Müslüman mezarlığı açılması için gerekli adımları ivedilikle atmalıdır.” dedi.