ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Batı Trakya'daki metropolitlerden müftü seçimine itiraz

23.09.2021

ABTTF Başkanı: “Metropolitlerimize şunu söylemek isterim; mütekabiliyet esasına göre Batı Trakya’daki müftülüklerimizle kıyas yapabileceğimiz Türkiye’de Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi’nde Patrik bugüne dek olduğu gibi Sen Sinod Meclisi tarafından seçilmesin, devlet tarafından atansın! Ben de anavatanımız Türkiye’den bunu isteyeceğim. Metropolitlerimiz buna razı olacaklar mı?”

22 Eylül 2021 tarihli Estia gazetesinin manşetinde yer alan haberde İskeçe, Maronya-Gümülcine, Dedeağaç ve Dimetoka Metropolitleri, Batı Trakya’daki müftülerin bir seçici kurul tarafından seçilmesini öngören muhtemel bir düzenlemeye karşı olduklarını belirten bir mektup kaleme alarak Başbakan Kiryakos Miçotakis ve Yunan Meclis Başkanı Konstandinos Tasulas’a gönderdiler.

Estia’nın haberine göre Trakya Kalkınma Komisyonu üyesi milletvekilleri ve diğer bazı merkezler tarafından metropolitlere ulaştırılan bilgiye göre Trakya Kalkınma Komisyonu Başkanı Dora Bakoyanni’nin mecliste oluşturulan Trakya Kalkınma Komisyonu tarafından hazırlanan ve Miçotakis’e sunacağı raporda, Batı Trakya’daki müftülerin bir seçici kurul tarafından belirlenmesini öngören düzenlemenin hayata geçirilmesi yönünde bir önerinin yer alacak olması nedeniyle metropolitler olası düzenlemeye karşı çıktıklarını ifade eden dört sayfalık bir mektup kaleme aldılar. 

Konu ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Bölgemizin metropolitleri Başbakan Miçotakis ve Meclis Başkanı’na ilettikleri mektupta ne istediklerinin gerçekten farkındalar mı? İki ülke arasındaki zorunlu mübadelenin dışında bırakılan Batı Trakya Türk toplumu ile İstanbul, Gökçeada ve Bozcaada’daki Rum Ortodoks toplumunun hakları mütekabiliyet ilkesi çerçevesinde Lozan Antlaşması ile düzenlendi. Ülkemiz Lozan’a atıfta bulunarak etnik Türk kimliğimizi tanımıyor, bizim için ‘Trakya’daki Müslüman azınlık’ terimini kullanıyor. Uluslararası makamlara eylül ayında gönderdiğimiz mektupta da ifade ettiğim gibi anavatanımız Türkiye mütekabiliyet esasının ötesine geçerek özellikle son yıllarda Rum Ortodoks azınlığa yönelik olumlu adımlar attı, oysa ülkemizde bizim hak ve özgürlüklerimiz Lozan hiçe sayılarak elimizden alındı. Şimdi metropolitlerimiz müftülerimizin seçilmesini öngören muhtemel bir düzenlemeye karşı çıkıyorlar, o zaman ben de metropolitlerimize şunu söylemek isterim; mütekabiliyet esasına göre Batı Trakya’daki müftülüklerimizle kıyas yapabileceğimiz Türkiye’de Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi’nde Patrik bugüne dek olduğu gibi Sen Sinod Meclisi tarafından seçilmesin, bundan böyle devlet tarafından atansın! Ben de anavatanımız Türkiye’den bunu isteyeceğim. Metropolitlerimiz buna razı olacaklar mı?” açıklamasında bulundu.

*Fotoğraf: www.estianews.gr 
 

GALERİ