ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Stilyanidis Batı Trakya’daki sorunların Türk milliyetçiliğinden kaynakladığı iddiasından vazgeçmiyor

08.09.2021

ABTTF Başkanı: “Bölgedeki birlikte yaşama modelinin modern Yunan demokrasinin kalitesi ve derinliğini yansıttığını iddia etmek gerçek dışı. Zira Batı Trakya Türk toplumu, Stilyanidis’in yalnız olduğunu söylediği bölgede etnik Türk kimliğinin tanınmayışı, dernek kurma özgürlüğünün ihlal edilişi, kendi dini liderlerini seçme özgürlüğünün gasp edilişi nedeniyle daha da izole edilmiş, yalnızlaştırılmıştır.”

6 Eylül 2021 tarihli Paron gazetesinde yayımladığı “Trakya’nın yalnızlığı” başlıklı makalesinde Yeni Demokrasi Partisi(NEA) Rodop Milletvekili Evripidis Stilyanidis, Batı Trakya’da sorunların Türk milliyetçiliğinden ve bölgedeki Müslüman azınlık tanımlaması ile Batı Trakya Türk toplumunun siyasi olarak araç haline getirilmesi için örgütlü girişimlerden kaynaklandığını iddia etti. 

Makalesinde Batı Trakya’nın tarihteki yerini aktaran Stilyanidis, Batı Trakya’da yerel toplumun her ne kadar zaman zaman yabancıların müdahaleleriyle rahatsız edilmiş olsa dahi farklı kültürlerden oluşan barışçıl, yaratıcı bir birlikte yaşama modelini temsil ettiğini ifade etti. Stilyanidis, Batı Trakya’nın insan ve azınlık haklarına, dini özgürlüklere tam olarak saygı duyan ve modern Yunan demokrasisinin kalitesini ve derinliğini yansıtan modern bir kültürlerarası kimliği sentezleyen eşsiz bir açık demokratik toplum modelini teşkil ettiğini belirtti. Bu noktada Stilyanidis, bölgede yaşanan sorunların hiçbir zaman dini özgürlük veya kültürel çeşitlilik ile ilgili olmadığını belirterek uluslararası aşırı İslamcı hareketlerin çabalarına rağmen Batı Trakya’nın Avrupalı Yunan Müslüman vatandaşını ikna edemediklerini belirtti. Stilyanidis, bölgedeki sorunların çoğu zaman esas olarak Türk milliyetçiliğinden ve Müslüman azınlığın siyasi araçsallaştırılmasına yönelik örgütlü girişimlerden kaynakladığını ifade ederek Batı Trakya’yı seçim öncesinde veya  Türkiye’nin azınlık ve Lozan Antlaşması ile ilgili meydan okumaları ya da Meriç’te göç sorunun araçsallaştırılması v.b. gibi bir sorun ortaya çıktığında hatırlayan merkezi hükümetlerin kayıtsızlığından kaynaklandığını belirtti. 

Konu ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Paron’a yazdığı makalesinde Stilyanidis, geçmişte diğer gazetelerde yayınladığı makalelerinde dile getirdiği iddiaları maalesef tekrar ediyor. Batı Trakya’da barışçıl ve birlikte yaşama modelinin olduğu doğrudur Ancak bu birlikte yaşama modeli, modern Yunanistan ile inşa edilmiş bir model  değil, yüzyıllardır bu topraklarda halklar bir arada, barış içerisinde yaşıyor. Öte yandan bölgedeki birlikte yaşama modelinin modern Yunan demokrasinin kalitesi ve derinliğini yansıttığını iddia etmek gerçek dışı. Zira Batı Trakya Türk toplumu, Stilyanidis’in yalnız olduğunu söylediği bölgede etnik Türk kimliğinin tanınmayışı, dernek kurma özgürlüğünün ihlal edilişi, kendi dini liderlerini seçme özgürlüğünün gasp edilişi nedeniyle daha da izole edilmiş, yalnızlaştırılmıştır. Bunun sorumlusu ise Batı Trakya Türk toplumunu kamu düzenine tehdit olarak gören devlet zihniyeti ve bunun uygulayıcısı hükümetlerdir” dedi. 

GALERİ