ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Birinci ve İkinci Dereceli Okullar Bölge Müdürü Konstantinos Bandikos: “Faaliyetlerine ara verilen okullarda gelecekte öğrenci sayısının artmasıyla eğitime devam edilebilecek”

17.08.2021

ABTTF Başkanı: “Öğrenci sayısının artması halinde ise okulların yeniden açılacağı belirtilmekle birlikte pratikte bizim okullarımız için bu gerçekleşmiyor. Mevzuata göre iki yıl üst üste faaliyetleri durdurulan bir okul süresiz olarak kapatılmış oluyor”

Xronos gazetesinin 17 Ağustos 2021 tarihli “Kuşlanlı Lisesi ve 14 okul daha kapanıyor” başlıklı haberinde Doğu Makedonya-Trakya Eyaleti Birinci ve İkinci Dereceli Okullar Bölge Müdürü Konstantinos Bandikos’un kararı ile 2021-22 öğretim yılında kapanacak okullar için okulların faaliyetlerine “ara verileceği” ifade edildi. Habere göre Karacalköy, Aşağıköy, Kozdere, Işıklar, Eşekçili, Sınırdere, Gebecili’deki Türk ilkokullarının da bulunduğu 13 ilkokul ile 2 ortaokul-lisenin işlevlerine ara verileceği ifade edilerek gelecekte öğrenci sayısının artmasıyla eğitime devam edilebileceği yazıldı.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Doğu Makedonya-Trakya Eyaleti Birinci ve İkinci Dereceli Okullar Bölge Müdürlüğü tarafından açıklanan kararda okulların süresiz olarak kapatılmadığı ancak öğrenci azlığı nedeniyle faaliyetlerinin durdurulduğu ifade ediliyor. Öncelikle ekonomik tedbirler kapsamında devlet okullarıyla birlikte eğitimdeki özerk statümüze rağmen bizim okullarımızın kapatılmaması gerek. Üstelik mevzuata göre iki yıl üst üste faaliyetleri durdurulan bir okul süresiz olarak kapatılmış sayılır. Fakat öğrenci sayısının artması halinde ise okulların yeniden açılacağı belirtilmekle birlikte bizim okullarımız için pratikte bu gerçekleşmiyor. Örneğin Höyükköy’deki Türk ilkokulunda encümen heyeti okuldaki öğrenci sayısının 8 olduğunun belirterek okulun yeniden açılması için bakanlığa başvurdu, ancak okulun yeniden açılması için öğrenci sayısının 9 olması gerektiğinden okul açılmadı. Bu yıl ise veliler öğrenci sayısının 10’a çıkacağını söylediler, fakat bu yılki kararda bu okulun ikinci senesinde de kapalı olacağını öğrendik. Yani okulların faaliyetlerinin geçici olarak durdurulması aslında kapatılması demek! Sonuç olarak da her geçen yıl sahip olduğumuz okullarımızın sayısı biraz daha azalıyor.” dedi. 

*Fotoğraf: www.xronos.gr 

GALERİ