ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Batı Trakya Türk toplumu örgütlenme özgürlüğüne saygı gösterilmesini istiyor

13.07.2021

ABTTF Başkanı: “1983 yılından başlayarak ülkemizin Batı Trakya Türk toplumunun Türk kimliğini inkar politikası doğrultusunda İskeçe Türk Birliği başta ‘Türk’ isimli derneklerimiz birer birer yasaklanmıştır. Ülkemizden uluslararası antlaşmalardan doğan yükümlülüklerine riayet etmesini, derneklerimizle ilgili AİHM kararlarını ivedilikle uygulamasını istiyoruz.”

Batı Trakya Türk toplumunun en eski derneği İskeçe Türk Birliği’nin (İTB) resmi tüzel kişiliğinin iadesi başvurusunun lehindeki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararına rağmen ülkemiz Yunanistan Yargıtayı (Arios Pagos) tarafından reddedilmesi ve bunun üzerine İTB’nin 10 Temmuz 2021 tarihinde düzenlediği protesto eylemi Yunan basınında ayrıntılı olarak ele alındı.

Inkomotini.news haber portalı 12 Temmuz 2021 tarihinde Rodop KİNAL Milletvekili İlhan Ahmet’in konuyla ilgili değerlendirmelerine yer verdi. Batı Trakya Türk toplumuna ait derneklerle ilgili hukuki meselenin 1983 yılından beri mahkemelerde görüldüğünü not eden Ahmet, kamu düzenine zarar vermediği sürece yeniden açılma talebini haklı bulan AİHM kararlarının bulunduğunu kaydetti. Ahmet, Batı Trakya Türk toplumunun son yüz yıl boyunca çalkantılı Türk-Yunan ilişkilerinde birçok kez günah keçisi olduğunu belirterek, Batı Trakya’nın fanatizm ve hoşgörü yoksunu söylemlerden ziyade liberal ve hümanist bir demokrasinin hakim olduğu, insan ve azınlık hakları bakımından örnek teşkil edecek bir bölge olarak anılması gerektiğini söyledi.

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Milletvekilimiz İlhan Ahmet’in de belirttiği gibi İskeçe Türk Birliği kurulduğu tarihten itibaren Batı Trakya’da farklı dinden ve kültürden insanların barış içerisinde bir arada yaşamasında çok önemli bir rol üstlenmiştir. Ancak 1983 yılına gelindiğinde Batı Trakya Türk toplumu için en zor günler başlamış, ülkemizin bizlerin Türk kimliğini inkar politikası doğrultusunda İskeçe Türk Birliği başta ‘Türk’ isimli derneklerimiz birer birer yasaklanmıştır. Bu tarihten sonra ülkemiz bizleri tehdit ve tehlike olarak görmeye başlamıştır. Bazı çevreler Batı Trakya Türk toplumunun hakları için ön saflarda mücadele eden bizleri sürekli olarak anavatanımız Türkiye’nin adamları, tabiri caizse casusları olarak lanse etmektedir. Bölgemizin Yunan kökenli milletvekilleri de siyasi rant peşinde koşarak, bizlere faşist damgası vurup topluma bizleri düşman olarak göstermektedir. Bunun son örneğini Rodop Milletvekili Evripidis Stilyanidis’in geçtiğimiz şubat ayı sonunda ABTTF’yi hedef alan asılsız ve mesnetsiz suçlamalarında da gördük. Bu çevrelerin sadece kendilerinin inandıkları yalanlarıyla ülkemizin üyesi olduğu Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi’ni manipüle etme çabaları da beyhudedir zira gerçekler AİHM kararlarıyla ortadadır. Bizler yalnız ve yalnız örgütlenme özgürlüğümüze saygı gösterilmesini ve İskeçe Türk Birliği ve diğer derneklerimizle ilgili AİHM kararlarının ülkemiz tarafından ivedilikle uygulanmasını istiyoruz.” dedi.
 

GALERİ