ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Almanya’da aşırı sağcı grupların işlediği suçlarda rekor artış 

05.05.2021

ABTTF Başkanı: “Alman makamları kamuoyuyla paylaşılan istatistiklerin de açıkça ortaya koyduğu üzere ülkede giderek artan ırkçılık ve yabancı düşmanlığına karşı gerekli hassasiyeti göstererek, ırkçı saldırıların önlenmesi ve aydınlatılması için elinden gelen tüm çabayı göstermeli ve her türlü tedbiri almalıdır.”

Almanya’da 2020 yılında işlenen siyasi suçlara dair istatistikler Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer tarafından kamuoyuyla paylaşıldı. Almanya Federal Emniyet Teşkilatı’nın (BKA) hazırladığı 2020 Siyasi Suçlar Raporu’na göre geçen yıl aşırı sağcı gruplar tarafından siyasi amaçla işlenen suçlarda büyük artış kaydedildi.  

İstatistiklere göre Almanya’da 2020 yılında toplam 44 bin 692 siyasi suç eylemi kaydedilirken bunların 23 bin 604’ü aşırı sağcı kesimler tarafından işlendi ve son 20 yılda kaydedilen en yüksek sayı oldu. Bakan Seehofer, aşırı sağcılığın ülkede güvenliğe yönelik en büyük tehdit olduğunu söyledi.

Bilindiği üzere 2000-2007 yılları arasında sekizi Türk, biri Yunan ve biri de Alman polis memuru olmak üzere toplam on kişi aşırı sağcı “Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU)” isimli örgüt tarafından öldürülmüş, Almanya’nın Hanau kentinde 19 Şubat 2020 tarihinde ırkçı Tobias Rathjen tarafından iki kafeye ve bir büfeye yapılan saldırıda aralarında Türklerin de bulunduğu 9 kişi can vermişti. Yine Almanya’da 2018 yılından bu yana siyaset ve medya dünyasından onlarca kişiye “NSU 2.0” imzalı ölüm tehdidi içeren aşırı sağcı mektuplar gönderilmişti. Tehdit mektupları gönderilen kişilere ait adres ve telefon bilgilerinin Frankfurt a. M. şehrindeki polis bilgisayarlardan elde edildiğinin ortaya çıkması ülkede büyük skandala yol açmıştı.
 
Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Almanya’daki aşırı sağcı şiddet 1990’lardan beri ülkede yaşayan birçok Türk’ün de canına mal olmuştur. NSU’nun işlediği cinayetlerin perde arkası tüm ayrıntıları ile açıklığa kavuşturulmadan Hanau şehrinde yine masum insanlar ırkçılığın kurbanı olmuştur. Alman makamları kamuoyuyla paylaşılan istatistiklerin de açıkça ortaya koyduğu üzere ülkede giderek artan ırkçılık ve yabancı düşmanlığına karşı gerekli hassasiyeti göstererek, ırkçı saldırıların önlenmesi ve aydınlatılması için elinden gelen tüm çabayı göstermeli ve her türlü tedbiri almalıdır.” dedi.

*Fotoğraf: www.tagesschau.de 
 

GALERİ