ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Yunanistan’da Türk gazeteciler ve Batı Trakya Türkleri yine hedef gösterildi

11.09.2020

ABTTF Başkanı: “Ülkemiz Yunanistan’ı ülkede görev yapan Türk gazeteciler ve Batı Trakya Türk toplumu mensuplarının can güvenliğinin sağlanmasına yönelik gerekli tüm tedbirleri almaya ve Batı Trakya Türk toplumuna karşı ayrımcı politikasına derhal son vermeye çağırıyoruz.”

Yunanistan’da görev yapan Türk gazeteciler ve Batı Trakya Türk toplumu mensupları hedef gösterilmeye devam ediyor.

Millet gazetesinin haberine göre, Meis Adası’na haber çalışmaları için giden Anadolu Ajansı (AA) Atina ekibinin Türkiye düşmanı ırkçı internet sitesi tourkikanea.gr tarafından ajanlıkla suçlanıp kimlik bilgilerinin yayımlanmasının ardından TRT’nin Yunanistan’da görev yapan Batı Trakya Türk toplumu mensubu muhabiri ile Türkiye’deki resmi kurumlarda çalışan Batı Trakya Türkleri yine aynı internet sitesi tarafından isimleri verilerek hedef gösterildi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Yunanistan’a, Meis Adası’na haber çalışmaları için giden AA ekibinin kimlik bilgilerinin yayımlanarak hedef gösterilmesini açıklığa kavuşturması çağrısında bulundu. 

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “ABTTF olarak ülkemiz Yunanistan’da görev yapan, aralarında Batı Trakya Türk toplumu mensubu olanların da bulunduğu Türk gazetecilerin isimlerinin verilerek açıkça hedef gösterilmesini şiddetle kınıyoruz. Türk gazetecilerin sadece Yunan resmi makamlarında bulunması gereken kimlik bilgilerinin ırkçı internet sitesi tourkikanea.gr’ye servis edilmesi büyük bir skandaldır. Yine aynı internet sitesi, geçtiğimiz ay Batı Trakya’daki Türk köyü Gökçepınar’da silahlı ve teçhizatlı komandoların yaptığı provokasyon amaçlı askeri tatbikat sonrasında Türklerin evlerini işaretleyerek hedef göstermişti. Batı Trakya Türk toplumu olarak yıllardır Yunanistan’da hedef gösteriliyor ve sistematik şekilde ayrımcılığa uğruyoruz. Bu ayrımcılığın son örneklerinden biri koranavirüs salgını ile mücadele kapsamında hükümet tarafından ülkedeki medya kuruluşlarına verilen maddi destekten Batı Trakya Türk azınlık basınının mahrum edilmesi ile yaşandı. Ülkemiz Yunanistan’ı ülkede görev yapan Türk gazeteciler ve Batı Trakya Türk toplumu mensuplarının can güvenliğinin sağlanmasına yönelik gerekli tüm tedbirleri almaya ve Batı Trakya Türk toplumuna karşı ayrımcı politikasına derhal son vermeye çağırıyoruz.” dedi. 

*Fotoğraflar: www.milletgazetesi.gr, www.trthaber.com

GALERİ