ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

AB, Yunanistan’a göçmenler konusunda hukuka uyması çağrısında bulundu

04.09.2020

ABTTF Başkanı: “Demokrasinin beşiği olmakla övünen ülkemiz Yunanistan’ın yıllardır sistematik ayrımcılık uyguladığı Batı Trakya Türkleri olarak bizler de 12 yılı aşkın bir süredir AİHM kararlarının uygulanmasını bekliyoruz.”

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Adalbert Jahnz, 3 Eylül 2020 tarihinde yaptığı günlük basın toplantısında, Yunan makamlarından göçmenler konusunda hukuka uygun hareket etmesini beklediklerini söyledi.

Yunanistan Gemicilik Bakanı Yannis Plakiotakis’in bu yıl içinde 10 binden fazla göçmen ve sığınmacının Yunanistan tarafından Ege Denizi’nde geri itildiğine yönelik açıklaması hakkındaki soruyu yanıtlayan Jahnz, dış sınırların korunmasının AB kanunları dahilinde üye ülkelerin sorumluluğunda olduğunu, buna binaen uygulanan her tedbirin orantılı, temel haklarla ve AB’nin sığınma yasalarıyla uyumlu olması gerektiğini kaydetti.

Jahnz, ulusal makamların bu yükümlülüklere uymak zorunda olduğunu belirterek, AB Komisyonu’nun görevinin birlik yasalarının uygulanmasını izlemek olduğunu, geri itme gibi bir yasa ihlali durumunda ulusal makamlardan gerçeklerin ortaya çıkarılması için soruşturma yapmasını, herhangi bir kanuna aykırılığın da takip edilmesini beklediklerini söyledi.

Konuya ilişkin olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu Başkanı (ABTTF) Halit Habip Oğlu, “AB Komisyonu, göçmen ve sığınmacılar konusunda oldukça kötü bir sicile sahip olan ülkemiz Yunanistan’a bir kez daha uyarıda bulunarak, AB’nin bir üyesi olarak yükümlülüklerine uygun hareket etmesini istedi. Yunanistan’da yıllardır sistematik ayrımcılığa maruz kalan Batı Trakya Türkleri olarak bizler de 12 yılı aşkın bir süredir adaletin yerini bulmasını ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) derneklerimizle ilgili 2008 tarihli kararlarının ülkemiz tarafından uygulanmasını bekliyoruz. Umarım AB Komisyonu olarak sizler de ülkemiz Yunanistan’ın hukuka uygun davranması için bu kadar süre beklemek zorunda kalmazsınız.” açıklamasında bulundu.

*Fotoğraf: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/home/ 

GALERİ