ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

COVID-19 ekonomik kurtarma programı konusunda AB Liderleri nihayet uzlaştı

22.07.2020

ABTTF Başkanı: “Ekonomik kalkınma alanında yıllardır göz ardı edilen Batı Trakya pandeminin yarattığı ekonomik sonuçlar ile mücadelede öncelikli bölgelerden biri ilan edilerek gerekli ekonomik yardımları almalı”

Avrupa Birliği’nin başkenti Brüksel’de gerçekleştirilen AB Liderler Zirvesi’nde dört gün süren müzakerelerin ardından liderler COVID-19 pandemisinin yol açtığı ekonomik kayıplarla mücadele için oluşturulan “Korona Onarım Fonu” isimli kurtarma programı konusunda nihayet uzlaştı. 

Pandemi nedeniyle aylar sonra ilk kez Brüksel’de toplanan AB liderleri Avrupa Komisyonu’nun 750 milyar avroluk yardım paketini görüştüler. AB Dönem Başkanı Almanya’nın liderliğinde gerçekleştirilen zirvede liderler arasında uzlaşma sağlanamaması nedeniyle dört gün süren müzakereler neticesinde 390 milyarı hibe, 360 milyarı da kredi şeklinde üye ülkelere dağıtılacak 750 milyar avroluk yardım fonu onaylandı. Ayrıca tarihi nitelikteki  zirvede 2021-2027 dönemi için 1074 milyar avro tutarındaki yedi yıllık bütçe kabul edildi. 

Zirve sonunda basına konuşan Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Yunanistan’ın pandeminin ekonomik sonuçları ile mücadele kapsamında 70 milyar avronun üzerinde bir paket alacağını söyledi. Miçotakis, Yunanistan’a verilen fonun, ülkenin verimli bir şekilde yeniden inşası için sorumlu ve ihtiyatlı bir şekilde kullanılacağı sözünü de verdi.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “91 saat süren müzakerelerin ardından AB ülkelerinin Korona Onarım Fonu üzerinde nihayet uzlaşma sağlaması olumludur. Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in dediği gibi AB ülkeleri kolektif bir sorumluluk göstererek ortak geleceğe inandıklarını teyit etmiş oldular. Ülkemiz Yunanistan da Korona Onarım Fonu kapsamında 70 milyar avronun üzerinde yardım alacak. Umarım bu paketin kullanımı sırasında Batı Trakya’nın Koronavirüsten en çok etkilenen bölgelerden biri olduğu ve bu bölgede Batı Trakya Türk toplumunun yaşadığı unutulmaz. Zira bu bölgede yaşayan Türk toplumu nedeniyle ülkemiz ekonomik kalkınma konusunda bölgemizi yıllarca göz ardı etti.  Şimdi pandeminin yarattığı ekonomik sonuçlar ile mücadelede Batı Trakya öncelikli bölgelerden biri ilan edilerek gerekli ekonomik yardımları almalı. Aksi durumda Batı Trakya Türklerine karşı kurumsal ve sistematik ayrımcılık tekrar etmiş olacak.” dedi. 

*Fotoğraf: www.gundemgazetesi.com

GALERİ