ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

29 Ocak Toplumsal Dayanışma ve Milli Direniş Günü’müz kutlu olsun!

29.01.2020

Batı Trakya Türk toplumu olarak demokratik hak ve özgürlüklerimiz için mücadelemizi sürdüreceğiz.

Batı Trakya Türk toplumu, 29 Ocak 1988’de “Biz Türk’üz” diye haykırarak Yunan devletinin Türk kimliğini reddetmesine karşı barışçıl tepkisini ortaya koyduğu günün 32. yıl dönümü ile 29 Ocak 1990 tarihinde kendisine karşı yapılan saldırıların 30. yıl dönümünü anıyor. 

Yunanistan, 1980’lerin ortalarına gelindiğinde Batı Trakya Türk toplumuna yönelik siyasi, sosyal ve kültürel baskılarını iyice artırdı. “Yunanistan’da Türk bulunmadığı” gerekçesiyle Batı Trakya’daki isminde “Türk” kelimesi geçen dernekler kapatıldı. Bunun üzerine Batı Trakya Türk toplumu, 29 Ocak 1988’de “Biz Türk’üz!” diye haykırarak Gümülcine’de geniş katılımlı bir protesto yürüyüşü düzenledi. Türk kimliğinin reddedilmesini kabul etmeyen binlerce Batı Trakya Türk’ü tepkisini barışçıl bir eylemle göstermek istedi ancak Yunan polisinin sert müdahalesi ile karşılaştı. Olaylarda Batı Trakya Türklerinden yaralananlar ve tutuklananlar oldu. 29 Ocak 1990’da 1988’de yaşananları anmak için bir kez daha Gümülcine’de toplanan Batı Trakya Türkleri saldırıya uğradı. Batı Trakya Türklerine ait iş yerleri ve dükkanlar tahrip edilirken, Yunan polisi saldırıları engellemek için müdahalede bulunmadı. Saldırılar sırasında çok sayıda Batı Trakya Türk’ü yaralanırken Batı Trakya Türklerine ait evler de saldırganların hedefi oldu.

Batı Trakya Türk toplumunun hak ve özgürlükler mücadelesinde çok önemli bir dönüm noktası olan 29 Ocak tarihi, her yıl “Toplumsal Dayanışma ve Milli Direniş Günü” olarak çeşitli etkinliklerle anılmaktadır. Ülkemiz Yunanistan, anavatan Türkiye, Avrupa ve dünyanın diğer ülkelerindeki Batı Trakya Türkleri, bu yıl düzenlenecek anma etkinliklerinde yine bir araya gelerek Yunan devletinin baskı ve inkar politikasına karşı tepkisini demokratik ve barışçıl bir şekilde dile getirecek.

Batı Trakya Türklerinin “Biz Türk’üz” diye sokağa çıktığı 29 Ocak 1988’den 32, saldırıya uğradığı 29 Ocak 1990’dan 30 yıl geçmesine rağmen Yunanistan’da isminde “Türk” kelimesi geçen derneklerin kaydedilmesine hala izin verilmiyor. Yunanistan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Batı Trakya Türk dernekleri ile ilgili aleyhinde verdiği kararları üzerinden on bir yıldan fazla zaman geçmesine rağmen hala uygulamadı. Öte yandan Batı Trakya Türk toplumunu hedef alan nefret söyleminde de son dönemde ciddi bir artış söz konusu.

29 Ocak 1988’te yaşanan olayların hemen ardından Batı Trakya Türk toplumunun sesini uluslararası alanda duyurmak amacı ile 28 Şubat 1988’de kurulan Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), Batı Trakya Türk toplumunun yıllardır süren hak ve demokrasi mücadelesine destek olmaya devam etmektedir. ABTTF olarak ülkemiz Yunanistan’ı, Batı Trakya Türk toplumunun etnik Türk kimliğini tanımaya, Batı Trakya Türklerini “öteki” ve “tehdit” olarak gören politikalarına derhal son vermeye ve antlaşmalarla garanti altına alınmış olan ancak yıllar içerisinde gasp edilen eğitim ve dini özerkliğini iade etmeye çağırıyoruz.

Batı Trakya Türk toplumunun “29 Ocak Toplumsal Dayanışma ve Milli Direniş Günü” kutlu olsun! 

ABTTF’nin hak arama mücadelemizde bir dönüm noktası olan “29 Ocak Toplumsal Dayanışma ve Milli Direniş Günü” ile ilgili hazırladığı videoyu aşağıdaki linki tıklayarak izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=3uCBADpXzGQ&t=1s

*Fotoğraf: Mehmet Hatipoğlu

GALERİ